Rozhovor s trénermi Milošom a Nikoletou Dolanskými

Zdravý životný štýl je v dnešnej dobe veľmi aktuálnou témou. Mnohým z nás síce leží naše zdravie na srdci, no nevieme, ako si nastaviť myslenie, jedálniček a primeraný pohyb. O tom, ako si udržať zdravý životný štýl, nám porozprávali manželia Nikoleta a Miloš Dolanskí – držitelia viacerých prestížnych ocenení vo fitness a kulturistike.

Porozprávajte nám, ako a kedy ste sa dostali ku kulturistike a fitness? Kto vás k tomuto športu dostal a ako dlho sa mu venujete?

Nikoleta Dolanská Šubová: Ja som začala asi v roku 2018. U mňa sa to začalo pred pár rokmi, keď som začala chodiť do fitka, kde som spočiatku robila len kardio tréning. Ihneď, ako som na sebe videla prvé zmeny, rozhodla som sa viac na sebe pracovať a skúsiť aj niečo viac, ako len kardio. Mala som len 17 a veľa som o výžive nevedela. Veľa vedomostí som získala samoštúdiom. Neskôr som nastúpila na vysokú školu do Banskej Bystrice, kde som sa obrátila na výborného trénera. Po mesiaci spoločnej cesty sme videli, že moje telo výborne reaguje a je rovnocenné s telami iných známych fitnesiek. Nakoľko bol môj tréner aj rozhodca, ihneď rozhodol, že sa zúčastníme na prvej súťaži, ktorá bola jednou z najprestížnejších súťaží v IFBB s ťažkou konkurenciou na EVLS. Tam som získala medzi ženami 6. miesto. Neskôr som absolvovala súťaže na Slovensku, kde som vždy skončila v TOP 3. Odvtedy každou sezónou som mala k tomuto športu bližšie a začala som každým rokom obsadzovať lepšie miesta, až sa mi podarilo získať titul majsterky sveta v Bikini Fitness.

Miloš Dolanský: Prvý impulz bola u mňa stredná škola, kde sme mali posilku a začal som tam cvičiť. Toto mi zostalo aj počas vojenskej služby. Potom som si povedal, že toľko sa už tomu venujem, že by som sa chcel postaviť na to pódium. Môj prvý tréner a kamarát zároveň bol osemnásobný majster sveta Igor Kočiš, s ktorým som sa dal dokopy a s ním som začal prípravu. Moja prvá súťaž bola v roku 2004, ktorú som aj hneď vyhral. Po tomto úspechu som sa tomuto športu začal venovať po profesionálnej stránke a s väčšími – menšími prestávkami sa mu venujem dodnes.

Obaja ste držiteľmi prestížnych ocenení vo fitness a kulturistike. Ako vyzerá vaša príprava na súťaž?

Nikoleta Dolanská Šubová: Povedala by som to takto. Fáza off season znamená, že nie sme pred súťažou, v tomto období sa máme zdokonaľovať, pracovať na našich nedostatkoch. Každý človek má nejaké slabšie miesto, na ktorom musí pracovať, aby ho zlepšil a toto obdobie je na to určené. Príjem jedla je v tomto období navýšený, máme tréningy inak zostavené, ako pred súťažou. Stravovanie sa u nás veľmi nelíši. Konzumujeme rovnaké potraviny v off season, ako v súťažnom období. Len strava je o niečo pestrejšia a rôznorodejšia. Je to náš životný štýl, my si ani neuvedomujeme, že vážením si jedla alebo prípravy jedál vopred, robíme niečo špeciálne. Nedokážeme si predstaviť fungovať na fast foodoch, reštauráciách a polotovaroch a jesť denne ťažké vyprážané a mastné jedlá. Skôr naopak, my si to nedáme, ani keď vlastne môžeme. Dáme si výnimočne aj niečo “nezdravé” napríklad, keď ideme k rodičom, alebo na oslavu. Náš bežný deň však pozostáva z kvalitnej stravy. Podľa toho, kedy máme naplánované súťaže a podľa toho, ako tá forma vyzerá, si upravujeme jedálniček. S približujúcou sa súťažou sa niektoré veci môžu aj nemusia meniť, všetko záleží na forme. Všetko riešime za pochodu. Tesne pred súťažou človek musí jesť čisto. Tam si nemôžeme dovoliť experimentovať. My si doma jedlo pripravujeme z kvalitných surovín, porcie si presne vážime, keď ideme na cesty, jedlo si dopredu krabičkujeme. A to nám aj tak vždy chutí najviac.

Dá sa takto striktne stravovať aj dlhodobo?

Nikoleta Dolanská Šubová: Všetko sa dá, ak sa chce😊 Každá cesta je na začiatku ťažká, neskôr sa z nej stane naša obľúbená trasa. Zrazu sa z toho stane rutina a životný štýl. Avšak všetko musí byt usporiadané aj v hlave. Pokiaľ nie je niekto s týmto 100% stotožnený, môže prísť zlyhanie. Alebo sa človek trápi. Ak to je pre niekoho lifestyle, tak sa mu potom aj ľahšie pripravuje na súťaž. Na druhej strane človek, ktorý miluje jedlo, miluje hamburgery a má sa pripraviť na súťaž, trpí tým, že si to jedlo nemôže dať – nech to nerobí. Súťaže nie sú pre každého. Naopak, my to tak berieme, že nám nič neutečie. Tie súťaže raz u každého skončia a potom neskôr si to môžeme dať. Takže je to o tom nastavení.

Koľkokrát za jeden kalendárny rok sa pripravujete na súťaže?

Miloš Dolanský: Ono je to individuálne, záleží od toho, koľko tých súťaží je. Mal som rok, kedy som súťažil na jar aj na jeseň. Na jar som absolvoval 3-4 súťaže, následne v letných mesiacoch som sa pripravoval na jesennú súťaž, kde som absolvoval tiež 3-4 súťaže. Teraz súťažíme v najprestížnejšej súťaži NPC Woldwide, kde sú súťaže priebežne po celý rok po celom svete. Záleží len na nás, ako si to naplánujeme. Minulý rok absolvovala manželka tri súťaže, ja som bol minulý rok na dvoch súťažiach. Dôležitý faktor sú takisto financie, nakoľko si všetko – štartovné, ubytovanie, letenky hradíme sami.

Na ktoré ocenenia ste najviac hrdí?

Nikoleta Dolanská Šubová: Ja asi najviac na ocenenia v tejto novej federácii NPC, pretože je mi aj bližšia. U mňa je to 1. miesto na amatérskej Olympii v Dánsku.

Miloš Dolanský: Ja som už tiež v tejto asociácii od roku 2018 a najviac si cením ocenenia práve z nej. Ja som vyhral amatérsku Olympiu ako Masters, to je taký vrchol, čo sa dá na tej amatérskej scéne dosiahnuť. Vyššie je už len získať pro kartu, po čom ja už tak netúžim. Polovička ešte o ňu bojuje 😊 Športovec, ktorý získa túto pro kartu, má väčšiu šancu získať sponzorov a tam sú aj honoráre za súťaže.

Mnohí športovci v snahe mať čo najviac svalovej hmoty a dosahovať najlepšie výsledky sa uchyľujú k užívaniu anabolických steroidov.

Nikoleta Dolanská Šubová: Myslím si, že pre dievčatá to vôbec nie je nutné a samozrejme je to nezdravé. Ak chcú dievčatá len dobre vyzerať, mať plážovú formu, stačí im upraviť si stravu a zacvičiť si vo fitku.

Miloš Dolanský: Doba je rýchla a uponáhľaná a my ľudia sme zleniveli. Nikto nechce na sebe makať, každý chce mať výsledky z večera do rána. A preto sú ochotní podstúpiť hocičo, len aby to mali. Bez toho, že budú pozerať, čo bude nasledovať. Ja si nemyslím, že by to mladí chlapci mali užívať, v prvom rade si zničia potenciál vlastného tela, lebo tým, že si začnú dávať umelo hormóny do tela, vlastné hormóny, ktoré sú telu vlastné, potlačia. A potom sú tam mnohé ďalšie vedľajšie efekty. Anabolické steroidy boli pôvodne vymyslené ako liek, nie ako doplnok výživy. Pri všetkých anabolických steroidoch je druhotným efektom to, ako pôsobia na to telo.

A ako sa k anabolickým steroidom ľudia dostanú?

Miloš Dolanský: V prvom rade sú to lieky, ktoré vám lekár môže predpísať. Je to vždy o zneužívaní systému. Druhá vec je, že v niektorých krajinách sú anabolické steroidy povolené. Je doba internetu, je toho všade plno a človek nevie, čo si objedná. Nemusíme sa baviť ani tak o anabolických steroidoch, stačí, ak sa budeme baviť o pro hormónoch, ktoré v podstate sú v Amerike zlegalizované anabolické steroidy. Je to vlastne syntetická látka, ktorá sa v tele mení na anabolický steroid. Premenou s ľudskými látkami v tele to zreaguje a vytvorí sa klasický anabolický steroid s ďaleko horšími vedľajšími účinkami, ako ten, klasický pôvodný. Je to každého slobodné rozhodnutie, či si to dá, alebo nedá. Pomohlo by v tejto téme viac osvety.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o zdravom životnom štýle. Ako by si mal podľa vás bežný človek pestovať zdravý životný štýl?

Nikoleta Dolanská Šubová: V prvom rade pohyb. Nech už je akýkoľvek. Prechádzka, bicykel, fitko, zumba… V druhom rade zdravá strava. A vyhýbať sa fast foodom.

Z toho, čo ste nám povedali je zrejmé, že ste si siahli na vysoké méty. Ale predsa, kam by ste sa chceli posunúť o 10 rokov?

Nikoleta Dolanská Šubová: Získanie PRO CARD a postaviť sa na stage Olympie.

Miloš Dolanský: Čo sa týka mňa, ja som spokojný s tým, čo som dosiahol. Zabojoval som aj ja o tú pro kartu minulý rok, skončil som piaty na jednej z najprestížnejšej súťaži čo sa týka Masters. Nejako po tej pro karte už vyslovene netúžim. Chcel by som byť stále v dobrej kondícii, cvičiť, súťažiť, keď si zmyslím, že chcem, proste netlačiť na pílu.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter