report – Sándor Márai – Hľadač pravdy

Život a dielo Sándora Máraia (*1900 Košice – †1989 CA, USA) boli témou literárneho podvečera, ktorý sa konal v pondelok 20. februára v priestoroch Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Na podujatí s názvom Sándor Márai – Hľadač pravdy / Az igazságot kereső Márai Sándor sa návštevníci besedy stretli so spisovateľom Józsefom Gazdagom, prekladateľkou Jitkou Rožňovou a čitateľkou Máriou Drančíkovou. Podujatie obohatili mladí recitátori a umelci z Tvrdošoviec. Publikum si vypočulo niekoľko autorových známych výrokov, anekdot a úryvkov z jeho kníh.

Jeden z jeho výrokov hovorí: „písal som, lebo som niečo chcel porozprávať“. Košický rodák žil v Budapešti, Berlíne, Paríži, vo Švajčiarsku, Taliansku a nakoniec v USA, kde aj tragicky zomrel. Bol jedným z najvýznamnejších maďarských spisovateľov 20. storočia. Po sebe zanechal vyše 60 diel, niekoľko prekladov a článkov. Vo svojej tvorbe vyznával európske hodnoty a humánny postoj. Svetovú slávu mu priniesol román A gyertyák csonkig éknek – Sviece zhoria do tla. Podujatie sa konalo v maďarskom jazyku.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková