Rozhovor s profesorom Svetozárom Krnom

Svetozár Krno je vysokoškolský pedagóg, politológ, autor literatúry faktu, expedičný turista. Je profesorom na Katedre filozofie a politológie na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Je autorom 14 esejistických cestopisov, 13 vedeckých monografií, 7 učebníc a vyše 150 vedeckých štúdií. Do dnešného dňa precestoval 50 krajín. O tom, ako sa pripravuje na svoje expedície a čo mu spoznávanie nových krajín prináša, sa dočítate v inšpiratívnom rozhovore.

Pán profesor, kedy ste začali s cestovaním a čo vás k tomu viedlo?

Išlo o prirodzený plynulý proces. Mal som to šťastie, že som rástol v trojgeneračnej domácnosti. Prvé kroky po slovenských horách som robil v sprievode starého otca, ktorý sa stal mojim veľkým vzorom – ako turista aj ako spisovateľ literatúry, ktorý zachytával zážitky a poznatky zo svojich ciest. Dožil sa aj vďaka svojej životospráve 98 rokov. Rodičia ma viedli do susedných krajín. Mne ako školáčikovi sa Balaton zdal obrovský, nekončený, čosi ako oceán. Neskôr som uvidel Čierne more v Bulharsku. Ako stredoškolák som viedol výpravu, ktorá ako prvá súvisle prešla neprerušene legendárnu Cestu hrdinov SNP od Devína po Duklu. Na vysokej škole sme sa pustili do rumunských Karpát, ktoré u nás neboli vtedy známe. Vtedy som netušil, že v zrelom veku osemkrát navštívim Himaláje, o ktorých som v mladosti iba sníval…

Označujú vás za priekopníka slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Čo znamená pojem expedičný turista?

Expedičný turista sa ako čert svätenej vody vyhýba známym, mediálnymi celebritami propagovaným a predraženým destináciám a komerčným aktivitám. Lákajú ho oblasti, ktoré ležia mimo záujmu väčšiny dovolenkárov, najviac nedotknutá príroda. Podujatia si pripravuje sám. Jeho cesty mu veľmi nezaťažujú peňaženku. Ale o to viac si vyžadujú prácu na sebe, boj s pohodlnosťou a nielen fyzickú námahu, ktorá však prináša neštandardné ovocie. A to niekde nekúpite.

Svoje zážitky z ciest ste zdokumentovali v 14 esejistických cestopisných knihách. Na základe čoho si vyberáte, akú krajinu navštívite?

Hľadám miesta, ktoré majú silnú identitu, sú neopakovateľné a inšpiratívne nielen pre cestovateľa, ale aj pre spisovateľa.

Koľko krajín ste dodnes precestovali?

Asi päťdesiat.

Koľko trvá, kým sa pripravíte na expedíciu a čo si so sebou balíte? Máte nejakú skupinu, s ktorou cestujete?

Na niektoré dobrodružstvá sa pripravujem roky (príprava je predohra samotnej výpravy, je jej milou súčasťou), ale sú aj také, pre ktoré som sa rozhodol rýchlo, napr. keď nám počas covidovej „dvojročnice“ na niekoľko týždňov dovolili cestovať, som neváhal. Podľa náročnosti výpravy štartujem s veľkým ťažkým batohom, alebo dám prednosť ľahkého ruksaku. Chodím vo veľkej skupine, v dvojici, ale aj sám. Je to rozličné.

Čo pre vás znamená cestovanie?

Výpravy mi umožnili nielen obdivovať prírodné krásy ale aj viesť zaujímavé rozhovory v rozličných kútoch sveta. A porovnávanie je jedna z kľúčových metód poznávania, vďaka nemu lepšie rozumiem aj svojej vlasti.

Predpokladám, že svoje zážitky z ciest odovzdávate aj svojim študentom…

Ak by ste im mali povedať len jednu vec, aká by to bola?

Mladým a nielen mladým cestovateľom radím, pokiaľ si dajú poradiť, aby sa na svoje podujatie dobre pripravili. Aby všetko na ceste nielen intenzívnejšie prežívali, ale aby premýšľali o všetkom, čo nové vidia. Lepšie ako plytko cestovať, je sedieť doma na zadku.

Aké sú vaše ďalšie cestovateľské plány? Kam sa ešte chystáte?

Pred štyridsiatimi rokmi som viedol prvú československú výpravu, ktorá prešla dvetisíckilometrový karpatský oblúk za 78 dní. Toto veľké karpatské dobrodružstvo mi stále nedá spať. Možno sa mi to podarí zopakovať.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter