Rozhovor s autorom Dávidom Hamranom

Dávid Hamran je spisovateľ pochádzajúci z Nových Zámkov. Je autorom fantasy knihy Nerozprávky pre deti, ktorá oslovuje malých i veľkých čitateľov. Jeho celoživotnou vášňou sú knihy a ako sám hovorí, jeho cieľom je vďaka svojim príbehom odpútať ľudí od tvrdej reality. Dvere do svojho súkromia nám pootvoril po besede v knižnici.

Pán Hamran, kedy ste začali písať? Čo vás k tomu inšpirovalo? Napísali ste niečo už pred knižkou Nerozprávky pre deti?

Písať som začal, keď som mal 11 rokov a spomínam si na moment, keď sme s bratom išli do školy. Cestou sme rozmýšľali, aký skvelý film by sme natočili, keby máme strašne veľa peňazí. Vymysleli sme príbeh. Mne to nedalo a celý deň som uvažoval nad tým, ako to zrealizovať. Napokon som dostal nápad, že príbeh napíšem ako knihu. Tam treba len kreativitu a výdrž.

A skutočne som to spravil. Písanie ma napĺňalo šťastím a pocitom relaxu. Zvykol som písať doma, aj vonku na dvore a dokonca som niekedy vyliezol na strom, posadil sa do koruny a písal tam.

Pred Nerozprávkami som vytvoril mnoho poviedok a noviel, ktoré som publikoval na literárnych weboch, niekedy v časopisoch, prípadne som s nimi súťažil v literárnych súťažiach.

Ako by ste charakterizovali knihu Nerozprávky pre deti? Čím je výnimočná? Pre koho je určená?

Nerozprávky pre deti mala mať pôvodne regionálny charakter, malo ísť o Novozámocké rozprávky rozdelené do troch častí. Po veľmi dlhom uvažovaní ako so vzniknutými textami naložiť, som sa rozhodol, že kniha by predsa len mohla mať celonárodný charakter, aby sa dostala k čo najviac ľuďom. Tak vznikli Nerozprávky, odohrávajúce sa v nerozprávkovom svete. Teda tom našom. Je to dobrodružná, napínavá knižka, kde sú obyčajní hrdinovia postavení pred ťažké úlohy. Kniha nesie ľudové motívy, zároveň má fantasy nádych a obsahuje mysteriózne prvky.

Výnimočná je v niekoľkých rovinách. Je vytvorená tak, aby každá jedna rozprávka mala svoj úvod a záver. Keď ju však čitateľ číta od začiatku do konca pozorne, tak si všimne, že jednotlivé príbehy sú vnútorne prepojené, spoločne vytvárajú veľký nerozprávkový svet, kde všetko so všetkým súvisí a nakoniec sa kniha krásne zacyklí. Mojím zámerom bolo čitateľovi poskytnúť impulz pre pozorné čítanie.

Určená je deťom vo veku približne 10 rokov, respektíve deťom, ktoré už dokážu pracovať s textom. A zároveň je určená dospelým, ktorí majú radi rozprávkové príbehy a tajomstvo, ktoré sa bude odhaľovať každou ďalšou knihou.

Prečo ste si vybrali žáner rozprávku? Vychádzali ste z rozprávok zo svojho detstva?

Zaujímavá otázka, pretože vo svojich začiatkoch som nemal ambíciu stať sa autorom detskej literatúry. Skôr som zvažoval fantasy pre dospelých alebo historický román. Rozprávka prišla náhodne, akési postrčenie ktoré som neovplyvnil. Musím však čestne povedať, že vždy som bol obrovským fanúšikom rozprávok. Ako dieťa som miloval rytierov, hrady, súboje s mečmi. Ako tínedžer som čítal Andersena, Dobšinského, C.S. Lewisa. Petra S. Beagla. Myslím, že ma to v tomto smere výrazne ovplyvnilo.

Aké posolstvo nesie vaša kniha Nerozprávky pre deti?

Keďže je kniha určená deťom, ktoré už vedia pracovať s textom, mohol som pracovať s náročnejšími témami.

Mojim základným motívom bolo – nevzdávať sa napriek akejkoľvek nepriazni osudu. Vydržať všetko, byť odhodlaný a kráčať svetom s láskou po boku.

Ktorá postava z knihy Nerozprávky pre deti je vám najbližšia a prečo?

Asi nikoho, kto Nerozprávky čítal neprekvapí, že mojou najsrdcovejšou postavou je šuhaj z Kamenného mesta, vojak Jano Teleg. Jano je mladý, trošku ľahkovážny a nie dokonalý muž. Má však jednu skvelú vlastnosť, a tou je, že sa vie vždy zachovať správne, len ho treba postrčiť. K nemu sa viaže moja „šedá eminencia“ knihy, a tou je Barborka. Barborku milujem, pretože má zaujímavý osud. Pozorný čitateľ si všimne, že táto postava sa stráca uprostred knihy a ja sa už teším na knihu, kde celý jej príbeh rozpoviem.

Odkiaľ pochádzajú vaše námety na príbehy?

Pochádzajú z pozorovania sveta. Som senzitívny na atmosféru miest, ročných období, sviatkov, prechádzok, prírody a umeleckých diel. To všetko ma inšpiruje. Rozkvitnuté čerešne, voňavé orgovány, zlaté polia pšenice, krásne obrazy… Mohol by som takto pokračovať dlho.

Pracujete momentálne na nejakej novej knihe? Bude mať kniha Nerozprávky pokračovanie?

Pokračujem. Nerozprávkový príbeh nie je rozpovedaný celý. Je veľmi dobre zamaskovaný v Nerozprávkach pre detičky, Nerozprávkach pre deti, Nerozprávkach pre tínedžerov, a tak ďalej. Mojim zámerom je, aby čitateľ rástol s knihou, alebo aby celá rodina čítala Nerozprávky. Od najmladšieho po najstaršieho. A už sa neviem dočkať, keď budú aj dospelí siahať po Nerozprávkach pre deti, aby spoznali celý príbeh.

Vo svojom civilnom povolaní ste rušňovodič. Prečo ste sa rozhodli pre toto povolanie?

Jednak preto, že pochádzam zo železničiarskej rodiny, hoci som sa túto líniu snažil zo začiatku prelomiť a robil rôzne iné práce, a jednak preto, že som túžil po väčšej zodpovednosti. V iných prácach som mal pocit, že som pre všetkých len osobné číslo a moji nadriadení ku mne nepristupovali ako k partnerovi. Železnica mi dala na plecia zodpovednosť, pocit spolupatričnosti a tiež ma vystavila obrovským stresovým vplyvom, ktoré som jednoducho musel zvládnuť a to ma na mojej ceste výrazne posunulo dopredu.

Akých 5 vecí máte na svete najradšej?

Na mojom hodnotovom rebríčku je na prvom mieste múdrosť a vzdelanie. A sem zaobalím aj tých 5 vecí, ktoré mám najradšej. Milujem všetko, čo si predstavíte pod pojmom múdrosť. Človek by mal dbať na neustále vzdelávanie, byť hladný po informáciách, mal by byť zvedavý ako dieťa. Myslím si, že láska bez múdrosti je prázdna láska. Múdrosť formuje všetko. Aj medziľudské či partnerské vzťahy.

Aké sú vaše plány do budúcna a kde by ste chceli byť o 10 rokov?

Mám v pláne urobiť všetko preto, aby som naplnil svoje poslanie v čo najlepšej možnej miere. Chcem myslieť vo veľkom a priniesť do tohto sveta dobro. Podporovať ľudí, zlepšovať okolie, smerovať k ideálom. Našťastie mám okolo seba úžasných ľudí, ktorí sú na tejto ceste so mnou. O 10 rokov budem prežívať vrchol svojho produktívneho veku a moje vízie obsahujú všetko, čo si človek spája s naplnením mužského snaženia.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter