Rozhovor s chiropraktikom Milanom Miklovicsom

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí trápia bolesti chrbtice a pohybového systému. Podľa známeho novozámockého chiropraktika Milana Miklovicsa prichádzajú signály, že s nami niečo nie je v poriadku v oveľa skoršom veku, ako to bolo u našich starých rodičov. Čo robiť, aby sme sa vyvarovali poruchám pohybového ústrojenstva a cítili sa dobre, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Pán Miklovics, ako ste sa k chiropraxii dostali?

Mám ukončenú Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského so špecializáciou šport pre všetkých. V rámci štúdia na škole som sa začal venovať masážam a neskôr chiropraxii. Následne som si urobil ešte dve nadstavby na súkromných školách. Mal som to šťastie, že som sa dostal do česko-rakúsko-švajčiarskej školy, ktorá poskytovala takéto štúdium a na jeho základe a ďalších kurzov som si rozšíril portfólio služieb.

Hovorí sa, že prevenciou pri ochoreniach pohybového aparátu je pohyb. Aký by ten pohyb mal byť v jednotlivých fázach života?

Zhrnul by som to do jednej odpovede. Prevencia pri bolestiach chrbtice a pohybového systému je vždy určitá forma pohybu. Forma pohybu závisí od veku, stavby tela, práce, ktorú človek vykonáva. V každom veku je to niečo iné. Športovať určite treba, ale veku primerane.

Podľa čoho by si ľudia mali vyberať, akej pohybovej aktivite sa budú venovať?

Základom zdravého životného štýlu je pohyb, ktorý by mal byť pestovaný už od útleho veku. Deti by sme mali viesť k športu hravou formou a sledovať, k akému druhu pohybovej aktivity inklinujú, a tú u nich podporovať. Mali by sme si zároveň všímať, k akým športom majú vzťah.

Následky sedavého zamestnania dnes trápia mnohých ľudí. Ako vieme pomôcť našej chrbtici a svalom?

Keď mám porovnať náš dnešný život so životom našim starých rodičov, môžem povedať, že bol menej stresujúci, menej založený na materiálnom.

Práve táto honba za materiálnymi vecami spôsobuje, že ľudia zanedbávajú svoje telo, preferujú prácu a hmotné statky, ktoré sú pre nich v mnohých prípadoch viac, ako vlastné zdravie. Je to na každom z nás, či si to uvedomí, kedy si to uvedomí a začne s tým niečo robiť. Tie signály, že s nami niečo nie je v poriadku, prichádzajú v oveľa skoršom veku, ako to bolo u našich starých rodičov.

Aké sú prvé signály, že chrbtica trpí? Kedy by mal človek vyhľadať odbornú pomoc?

Prvé signály pri bolestiach chrbtice sú napr. stuhnuté svalstvo, bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy atď. Ľudia, ktorí majú problém s oporným systémom, najprv navštívia svojho obvodného lekára, potom idú k ortopédovi, neskôr možno k neurológovi, alebo neurochirurgovi. Nakoniec sa dostanú ku chiropraktikovi. Asi v tomto poradí.

Čo by ste odkázali ľuďom, čo sa týka prevencie porúch pohybového ústrojenstva?

Prevenciou pri bolestiach chrbtice je vždy istá forma pohybu. Základom zdravého životného štýlu je dostatočný pohyb, zdravá strava, oddych.

Kam by ste sa vo svojej práci chceli posunúť? Kde sa vidíte o desať rokov?

Som spokojný s tým, čo som dosiahol a čo mám. Ak mi to zdravie dovolí, vidím sa vo svojej práci a v tom, ako pomáham ľuďom.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter