Rozhovor s regionálnym historikom Alexandrom Strbom

Alexander Strba je novozámocký rodák, miestny historik, lokálpatriot. Dlhé roky sa venuje dejinám Nových Zámkov a doposiaľ vydal viac ako 22 kníh. Svoju lásku k mestu dokazuje aj tým, že už niekoľkokrát sprevádzal domácich i turistov na „Prechádzke mestom“, kde im rozprával o histórii nášho mesta a pamiatkach. V súčasnosti mu vyšla kniha Novozámocké pamätihodnosti s podtitulom Sochy a pamätné tabule vo verejnom priestore. Verí, že jeho knihy budú informačným prameňom a dobrým základom pre budúce generácie novozámockých bádateľov, veď kto nepozná minulosť, nemôže pochopiť súčasný vývoj a jeho dôsledky.

Pán Strba, porozprávajte nám, aké ste mali detstvo?

Krásne, mám brata, ktorý bol o dva roky mladší ako ja. Všade sme chodili spolu, hrali sme futbal, korčuľovali sme sa, v zime sme sa veľa hrali na „školu“, samozrejme, ja som bol vždy učiteľom. Táto skúsenosť nám zostala, kým sme obaja nevyrástli a nestali sa učiteľmi.

Vyštudovali ste Pedagogickú fakultu na UKF v Nitre aj v Bratislave odbor: maďarský jazyk a nemecký jazyk a dlhé roky ste pôsobili na odbornom učilišti vo Dvoroch nad Žitavou. Čo ste tam učili a čo vám pedagogická práca dala?

Kým nezaviedli nemecký jazyk učil som iba jazyk maďarský. Bolo tam iba trojročné štúdium odbor poľnohospodárstvo a žiaci boli veľmi šikovní na prácu v poľnohospodárstve. U žiakov dominovala hlavne metóda vyučovania, prístup k deťom, láska a starostlivosť o ne, ktorú možno nie všetky deti dostali v rodine. Bola to pre mňa skutočne dobrá prax pre ďalšie roky, keď zaviedli maturitný odbor. Zaviedol som absolútne novú metódu čo sa týka klasifikovania, tzv. bodový systém, aby aj slabší žiaci mali možnosť dosiahnuť lepšie vyučovacie výsledky, šikovní mohli rozvíjať svoj talent lepšie. V druhom ročníku som zaviedol tzv. malé maturity z tých predmetov, z ktorých maturovali, aby boli nútení sa lepšie pripravovať a pochopiť, čo sú to maturitné skúšky pri zelenom stole.

Dlhé roky sa venujete dejinám Nových Zámkov a doposiaľ ste vydali viac ako 22 kníh. Prečo ste sa rozhodli venovať dejinám nášho mesta?

Na krátky čas som mal možnosť pracovať v múzeu. Tam som si uvedomil, že Nové Zámky majú fantasticky bohatú a krásnu históriu a že o tom viem tak málo. Preto som sa rozhodol spracovať všetko, čo sa týka dejín mesta, a sprístupňujem to pre obyvateľov mesta.

Napísali ste aj niekoľko publikácií o holokauste, napr. monografiu Dejiny novozámockých Židov až do roku 1945. Prečo ste sa rozhodli venovať sa aj takejto téme?

Podnet na napísanie knihy vychádzal z dvoch smutných a bolestivých spomienok. Humanisticky zmýšľajúca časť ľudstva každoročne spomína na tragédiu a obete holokaustu. Toto spomínanie na hrôzu pohlo nás k činu v znamení rozpovedať nerozpovedateľné, nahradiť nenahraditeľné. Druhým podnetom bola bolestivá spomienka na starých rodičov, ktorí našli svoju smrť v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau.

Vaše knihy o histórii nášho mesta sú bohaté na informácie, pohľady, fotografie. Nepochybujem o tom, že za tými knihami sú dlhé hodiny mravenčej práce a štúdia. Prečo by mali podľa vás ľudia poznať históriu svojej rodiny, mesta či štátu?

Na otázku, prečo treba poznať históriu svojej rodiny, mesta je odpoveď od filozofa Cicera: „Dejiny sú svedkom času, svetlom pravdy, živou pamäťou, učiteľkou života, poslom minulosti.” Verím, že moje knihy budú ďalším informačným prameňom a dobrým základom pre budúce generácie novozámockých bádateľov, veď kto nepozná minulosť, nemôže pochopiť súčasný vývoj a jeho dôsledky.

Založili ste súkromnú knižnicu Bibliotéka Kaláka, ktorú vaša manželka prevádzkuje dodnes. Aké knihy sa nachádzajú v jej fonde a čím je výnimočná?

Naša knižnica je výnimočná tým, že sú v nej knihy a materiály, ktoré nám darovali čitatelia z celého Slovenska, ale hlavne z nášho regiónu. Momentálne máme vyše 39 000 kníh, časopisov a iné materiály. Základom celej knižnice bola naša zbierka. Čo sa týka druhu literatúry máme počnúc detskej, odbornej a krásnej literatúry v jazyku českom, slovenskom, maďarskom, ruskom, nemeckom a anglickom originály. Knihy sú spracované v počítači podľa vedných odborov. Aby ste o celej knižnici mali jasný obraz, najlepšie je nás navštíviť.

To, že máte radi naše mesto, dokazujete aj tým, že ste už niekoľkokrát sprevádzali domácich i turistov na „Prechádzke mestom“, kde im rozprávate o histórii nášho mesta a pamiatkach. Ako by ste charakterizovali naše mesto? Čím je podľa vás výnimočné a s čím sa muselo vyrovnať?

Naše mesto by som charakterizoval jednou vetou spisovateľa Petra Mačovského: „Ale čo ma na Nových Zámkoch fascinuje najviac, je azda jeho prirodzený multikultúrny, multietnický, multinacionálny charakter obyvateľov mesta a jeho bohatá a krásna história.“

Na čom momentálne pracujete a aké sú vaše plány na najbližšie obdobie?

Momentálne predávam moju najnovšiu trojjazyčnú knihu pod názvom: Novozámocké pamätihodnosti- Sochy a pamätné tabule vo verejnom priestore. Od januára zbieram materiály na novú knihu, ktorá má pracovný názov Zbierka mojich doteraz publikovaných článkov.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autora si môžete v knižnici vypožičať tituly:
Nové Zámky, Nové Zámky II., Nové Zámky III., Érsekújvár, Érsekújvár III., Novozámocký turistický sprievodca, Érsekújvári turistakalauz, Érsekújvár az irodalom tükrében a ďalšie.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter