V knižnici spoznali deti fantazijný svet Stanislava Repaského

V piatok 10. novembra patrila spoločenská sála Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch autorovi detských kníh Stanislavovi Repaskému, ktorý štvrtákom zo ZŠ Nábrežná predstavil svoje knihy Kristínka a svet fantázie a Natálkine dobrodružstvá. Na interaktívnej besede autor deťom porozprával, čo ho viedlo k písaniu a čítaniu, ako vzniká kniha a čo všetko im svet v knihe môže ponúknuť.  

„Ja som začal písať v 18 – tich rokoch, k čomu ma inšpirovala kniha Eragon od Christophera Paoliniho. Povedal som si, že ak zvládne napísať takú dobrú knihu 16-ročný chlapec, zvládnem to aj ja. Spočiatku som písal historické fantasy príbehy, až som sa dostal k tomu, že som si vytvoril detskú hrdinku, a vtedy ma začala baviť detská literatúra a písanie pre deti,“ vysvetlil spisovateľ.  

Autor deťom zároveň vysvetlil, čo je potrebné vedieť, ak chcú napísať knihu a kde je možné hľadať inšpiráciu. „Námet na knihu Natálkine dobrodružstvá sa mi prisnil, snívalo sa mi o svete, do ktorého som prešiel cez železničný tunel a v ktorom som našiel svet, v ktorom žili čarovné bytosti“, objasnil autor.

Na besede vymýšľal autor spolu s deťmi námety na nové príbehy, čím chcel podporiť detskú kreativitu a ukázať silu detskej fantázie. „Moje námety na príbehy pochádzajú od malého chlapca, ktorý sídli v mojom srdci a vďaka ktorému viem snívať a tešiť sa z maličkostí: z hudby, kníh a krásy prírody“, uzavrel spisovateľ.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter