V knižnici spoznali deti fantazijný svet Stanislava Repaského

V piatok 10. novembra patrila spoločenská sála Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch autorovi detských kníh Stanislavovi Repaskému, ktorý štvrtákom zo ZŠ Nábrežná predstavil svoje knihy Kristínka a svet fantázie a Natálkine dobrodružstvá. Na interaktívnej besede autor deťom porozprával, čo ho viedlo k písaniu a čítaniu, ako vzniká kniha a čo všetko im svet v knihe môže ponúknuť.  

„Ja som začal písať v 18 – tich rokoch, k čomu ma inšpirovala kniha Eragon od Christophera Paoliniho. Povedal som si, že ak zvládne napísať takú dobrú knihu 16 ročný chlapec, zvládnem to aj ja. Spočiatku som písal historické fantasy príbehy, až som sa dostal k tomu, že som si vytvoril detskú hrdinku a vtedy ma začala baviť detská literatúra a písanie pre deti,“ vysvetlil spisovateľ.  

Autor deťom zároveň vysvetlil, čo je potrebné vedieť, ak chcú napísať knihu a kde je možné hľadať inšpiráciu. „Námet na knihu Natálkine dobrodružstvá sa mi prisnil, snívalo sa mi o svete, do ktorého som prešiel cez železničný tunel a v ktorom som našiel svet, v ktorom žili čarovné bytosti“, objasnil autor.

Na besede vymýšľal autor spolu s deťmi námety na nové príbehy, čím chcel podporiť detskú kreativitu a ukázať silu detskej fantázie. „Moje námety na príbehy pochádzajú od malého chlapca, ktorý sídli v mojom srdci a vďaka ktorému viem snívať a tešiť sa z maličkostí: z hudby, kníh a krásy prírody“, uzavrel spisovateľ.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter