Spisovateľka Kristína Baluchová predstavila na besede v knižnici svoju trinástu knihu

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár privítala v piatok 5. apríla na besede spisovateľku Kristínu Baluchovú. Tá druhákom zo ZŠ G.Bethlena, ZŠ Mostná a ZŠ Devínska predstavila svoju trinástu knihu básničiek s názvom Čo to stvára kapybara? Kristína Baluchová je vyštudovaná psychologička, bývalá letuška. V súčasnosti pôsobí ako hovorkyňa poisťovne.

Ja som strávila detstvo v knižnici. Doma sme mali veľa kníh a celá rodina sme vášniví čitatelia. Asi tam vždy driemala tá túžba k tomu tvorivému procesu, potom prišiel prelomový moment v roku 2010, keď som si povedala, tak teraz mám námet a pustím sa do tohto a tak som to skúsila a už mi to prischlo,“ priblížila Kristína Baluchová.

Počas štúdia na vysokej škole pracovala Kristína Baluchová ako letuška. Inšpirácie a námety z leteckého prostredia úspešne pretavila do svojich kníh pre deti a dospelých. Čitateľom sa prvýkrát predstavila románom Lietam v tom tiež, ktorý okrem iného ilustruje pád spoločnosti Sky Europe Airlines.

Keď táto spoločnosť skončila, napísala som o tomto príbehu blog. V tej dobe som v nej pracovala ako letuška viac ako päť rokov. Mala som pocit, že bolo okolo toho veľa dezinformácií. Tak som napísala blog, ktorý bol veľmi úspešný. Pamätám si, že som si hovorila, že to nikto nebude čítať a na druhý deň to malo už niekoľko tisíc čítaní. Takže to bol ten stimul. Ja som o tom pôvodne chcela napísať dokument, z hľadiska faktov, čo sa vlastne stalo. Dostala som spätnú väzbu od vydavateľstiev, ktoré som oslovila, že sa im páči štýl, ktorým píšem, ale že o formu dokumentárneho spracovania nemajú záujem. Preto som sa prehupla do línie románu, kde som prepašovala taký dôvetok, ktorý to tak nejako zmapoval,“ priblížila Kristína Baluchová.

Medzi jej najznámejšie tituly pre deti patria knihy o Kapitánovi Padákovi, Záhada knižnice na konci ulice, Udatný Ježko, Hotdog a čarovné Vianoce, Kamoši z vypáraného svetra. Pre dospelých napísala knihy Let 365, Od Tatier k Dubaju, Lietam v tom tiež. Je aj autorkou zbierky intímnej poézie s názvom Ako kaluže.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter