Rozhovor s Marošom Kudlíkom

Maroš Kudlík sa v mladosti trikrát liečil na rakovinu a lekári mu v 14 rokoch amputovali pravú nohu. Na život však nezanevrel a dnes je z neho 58 násobný účastník jedných z najpopulárnejších pretekov prekážkového behu na svete Spartan Race. Jeho pevná vôľa a odhodlanie sú fascinujúce. O Marošovi Kudlíkovi bol v roku 2022 natočený dokument Marosh The Ultra Spartan. Ako sám hovorí, človek zvládne viac, ako si myslí.

Pán Kudlík, skúsme sa na začiatok vrátiť do vášho detstva. Aké bolo? A čo vás napĺňalo?

Mal som úplne normálne, bežné detstvo, ako každý iný človek. S výnimkou toho, že som sa dobre učil 😊. Mal som samé jednotky na vysvedčeniach. Mal som kompletnú rodinu, dvoch starších bratov. Nič nezvyčajné.

Zmena vo vašom živote však nastala v období dospievania.

Keď som mal 14 rokov bolo mi diagnostikované rakovinové ochorenie, aj keď to doktori nikdy takto nepovedali. Zbadal som si hrčku v zákolennej jamke. Chodil som s tým po lekároch, vyšetreniach, lekári skúmali, čo to je. Potom sa tú hrčku pokúsili vybrať, najprv povedali, že zákrok prebehol úspešne, po istom čase sa hrčka vrátila naspäť. Potom lekári museli pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu, že mi zobrali nohu nad kolenom. Potom som fungoval takto, nosieval som protézu. To bolo v čase, keď som končil základnú školu. Lenže potom sa choroba znovu vrátila. Tretíkrát som musel s tým bojovať a lekári mi museli zobrať celý ten zvyšok stehennej kosti, od tej doby som v poriadku.

Čo vám pomohlo preniesť sa cez to všetko?

Povedal by som, že moja silná vôľa, flegmatickosť a určite moje okolie. Ja som veľmi tvrdohlavý človek a toto som aplikoval aj v tomto prípade.

Športovali ste v minulosti? Čo vás nakoplo k tomu, že už pár rokov súťažíte v jedných z najpopulárnejších pretekov prekážkového behu na svete Spartan Race?

Vždy som rád športoval. Do čoho som zabrdol, v tom som bol aspoň priemerne dobrý. Vždy som sa rád hýbal, hrával som futbal, basketbal, vybíjanú. Obľuboval som kolektívne športy. Bol som fanúšikom basketbalu a chcel som sa mu venovať na profesionálnej úrovni. Keď prišla táto choroba, myslel som si, že nič z toho mi nebude umožnené. Potom časom, keď som vychodil vysokú školu som trošku pribral, zlenivel, nehýbal som sa a veľmi to bolo cítiť. Necítil som sa dobre vo svojej koži a prišla možnosť ísť cvičiť do jednej posilňovne, tak som využil túto možnosť a začal som tam chodiť.

A ako ste sa dostali z posilňovne na preteky Spartan Race?

Mám jedného kamaráta, ktorý ma priviedol do tej posilňovne a rovnako aj na Spartan Race. Raz mi ukazoval na mobile video z pretekov z Ameriky a oznámil mi, že pôjdem na takéto preteky, ktoré sa budú konať v Nitre😊. Ja som si myslel, že len sranduje a nebral som ho vážne. Povedal som mu, že čo by som tam robil, veď by som tam zomrel, veď to nie je miesto pre mňa. Ale postupom času, ako som cvičil v posilňovni stále nové a nové cviky, zistil som, že to ide a začal som nad tým dumať, že tie preteky by neboli taký zlý nápad. Bolo mi povedané, že aj keď nezdolám každú prekážku, nič sa nedeje, urobím ako kompenzáciu jeden cvik – angličák a tie som robil na tréningu pravidelne. A tak som postupoval na pretekoch s vedomím, že dokážem dokončiť preteky. Vždy to hovorím, keď vidím cieľ, že je to pre mňa dosiahnuteľné, tak s tým nemám problém. Človek zvládne omnoho viac, ako si myslí a netreba sa podceňovať.

Z akých disciplín sa skladajú preteky Spartan Race?

Je to rôzne. Najprv sú dané lokality. A tie disciplíny sa odvíjajú od konkrétnej lokality. Keď je v blízkosti jazero, alebo rieka, je veľmi veľká šanca, že budeme mokrí 😊. Ak sú to lyžiarske strediská, využívajú sa tie kopce, prevýšenia, nachodíme sa 😊.

Koľko pretekov Spartan Race ste doteraz absolvovali?

Do dnešného dňa som absolvoval 58 pretekov Spartan Race. Počas môjho prvého ročníka v súťaži som absolvoval 2 preteky, počas druhého ročníka už boli 4. Minulý rok bol pre mňa prelomový, za celý rok som absolvoval 19 pretekov Spartan Race. Niekedy som za víkend absolvoval 3 preteky a ďalší víkend ďalšie 😊.

Takmer dve desiatky pretekov za rok je naozaj neuveriteľný výkon. Dokážete sa aj zregenerovať a oddýchnuť si medzi pretekmi?

No nie je to ľahké a na to slúžia tie tréningy. Úplne bežne to funguje tak, že v sobotu sa bežia tie ťažšie preteky, v nedeľu ľahšie.

Ako vyzerá vaša príprava na preteky?

Gro môjho tréningu tvorí telocvičňa a tréningy doma. Dôležitá je tá pravidelnosť. Na druhom mieste sú behy a prechádzky.

Čo máte vyštudované?

Mám vyštudovanú aplikovanú informatiku a automatizáciu v priemysle na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Som vyštudovaný IT-čkár, no nevenujem sa tomu. Všetok svoj čas venujem prípravám na preteky, pretekom, motivačným besedám a na čiastočný úväzok pracujem v Mestskej televízii v Komárne.

Čo rád čítate?

Veľmi rád čítam fantasy literatúru. Mám rád J.R.R. Tokiena a jeho svet. Keď si chcem oddýchnuť z tohto môjho športového sveta, rád sa ponorím do sveta jeho fantázie.

Čo plánujete na najbližšie obdobie a kde sa vidíte o 10 rokov?

V najbližšom období ma čaká 7 víkendových pretekov v rade. Bude to Spartan Race napr. vo Švajčiarsku a Francúzsku, ale aj klasické behy, či Majstrovstvá Európy v prekážkových behoch, ktoré sa budú konať v Maďarsku a ďalšie charitatívne behy po Slovensku. Na prelome júna a júla ma čakajú zatiaľ najťažšie preteky v mojom živote preteky Ultra Spartan Race, ktoré majú vyše 50 km, už som raz také preteky absolvoval v Liberci, ale toto by mala byť lokalita, ktorá je známa tým, že je ťažká, pretože je tam náročný kamenistý terén vo francúzskych Alpách a aj prevýšenie je tam vyššie.

Ďakujeme za rozhovor.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter