Rozhovor S Elenou a Štefanom Prónayovcami

Elena a Štefan Prónayovci sú manželia, bývalí pedagógovia a tvorcovia originálnych šperkov a fotografií. Zatiaľ čo Elena Prónayová sa začala aktívne venovať ručným prácam po ukončení svojej pedagogickej činnosti na strednej škole, Štefan Prónay sa venuje fotografovaniu od mladosti. To nemení nič na tom, že ich umelecká tvorba je originálna, nápaditá a nadčasová. O tom, odkiaľ berú inšpiráciu, ako vnímajú svoju tvorbu a tvorbu svojho partnera sa dočítate v rozhovore.

(Elena Prónayová) Pani Prónayová, dočítala som sa o vás, že ste pred pár rokmi absolvovali štúdium na Univerzite tretieho veku v Nitre, odbor Ľudové remeslá. Prečo ste sa rozhodli pre takéto štúdium a čo vám to prinieslo?

Celý môj život je spojený so školou. Najprv ako žiačka, resp. študentka, neskôr – po ukončení štúdia som sa postavila na druhú stranu katedry ako stredoškolská učiteľka. Keďže pochádzam z učiteľskej rodiny, táto voľba sa mi zdala prirodzená. Po odchode do dôchodku som nechcela stratiť kontakt so školou, a preto som sa prihlásila na Univerzitu tretieho veku. Priťahovali ma ručné práce – už v mladosti som plietla, šila, háčkovala, preto som sa rozhodla pre odbor Ľudové remeslá, kde som sa naučila pracovať s drôtom, pliesť košíky z pedigu, a tiež základom rezbárstva. Takto som spojila príjemné s užitočným. Okrem toho som navštevovala kurz korálkovania.

(Elena Prónayová) Tvorbe šitých šperkov z korálikov sa aktívne venujete už 10 rokov. Vyrábate náramky, náhrdelníky, prívesky, náušnice, brošne, štýlové ozdoby a interiérové doplnky. Aké korálky a akú techniku pri svojej práci používate?

Pestrosť korálok a možnosť vytvoriť šperky podľa vlastného vkusu ma očarili. Je pravda, že pri tejto práci je potrebná veľká trpezlivosť, ale pre mňa je to zároveň relax. Pri výrobe šperkov používam korálky japonskej výroby a tiež Swarovského korálky. Kombinujem rôzne techniky, ako napr. peyot, heringbon steh, tehlový steh, a RAW. Samozrejme špeciálne ihly, nite, komponenty…

(Elena Prónayová) Vaše práce boli vystavené na Celoslovenskej prehliadke ručných prác „Zlaté ruky“. Kde všade môžeme nájsť vaše práce? Sú vaše výrobky na predaj?

Tvorím hlavne pre vlastné potešenie. Reprezentovala som NSK na Celoslovenskej prehliadke ručných prác „Zlaté ruky“ v r. 2021 v Bratislave a v r. 2022 v Nových Zámkoch. Svoje šperky nevyrábam za účelom predaja, ale používam ich ako vhodné darčeky pre potešenie mojich priateľov a blízkych. Tiež usporadúvam kurzy korálkovania v JDS.

(Elena Prónayová) Ktorý váš umelecký výtvor je vám najbližší a prečo?

Mám rada jednoduché elegantné vzory, avšak vytvoriť niečo zložité je pre mňa výzva.

(Elena Prónayová) Ako by ste charakterizovali fotografickú tvorbu vášho manžela?

Fotografická tvorba môjho manžela je jeho celoživotným koníčkom /samozrejme okrem športu/. Obdivujem, že stále na sebe pracuje a zdokonaľuje sa. Aj pri fotografovaní technika veľmi pokročila, ale najdôležitejšie je „OKO“ a to on určite má. Radi spolu spomíname pri fotografiách na časy minulé, ako rástli naše deti a vnúčatá, alebo na príjemne strávené chvíle na dovolenkách.

(Elena Prónayová) Kam by ste sa chceli vo svojej tvorbe posunúť?

Rada skúšam nové techniky. Vyskúšala som si patchwork, maľovanie na hodváb, paverpol techniku, enkaustiku – maľovanie horúcim voskom za pomoci žehličky… Stále sa však vraciam k mojim obľúbeným korálkam. Zatiaľ ma to teší a napĺňa.

(Štefan Prónay) Ako ste sa dostali k fotografovaniu?

Na základnej škole ma zaujímala chémia, mal som doma malé laboratórium a vedel som, že fotografia (vtedy len analógová) je vlastne fotochémia. Tak som si začal pripravovať roztoky vývojky, prerušovačov, ustalovačov a tónovačov. Prvé fotoaparáty som zdedil po dedovi a otcovi. Ale najväčšie tajomstvo sa skrývalo v tmavej komore, kde sa z bieleho papiera „vyvolali“ čiernobiele fotky.

(Štefan Prónay) Dlhé roky ste sa venovali športovej fotografii, za ktorú ste získali aj niekoľko ocenení. Čo by mala mať podľa vás dobrá športová fotografia?

Dobrá fotografia a obzvlášť športová musí mať atmosféru. Šport je dynamická činnosť plná emócií a toto dobrá športová fotografia musí sprostredkovať. Dnes pri obrovskom rozvoji fototechniky (vidíte na vrcholných podujatiach objektívy „delá“ aj pol metra dlhé) možno detailne zachytiť aj momenty vzdialené od fotografa. Dobrá fotka však nie je iba o technike, ale o schopnosti vystihnúť emócie športovca, alebo diváka.

(Štefan Prónay) Okrem športovej fotografie dominuje vo vašej tvorbe krajinná fotografia, umelecká fotografia, umelecké akty, či portréty. Kde hľadáte inšpiráciu? Na základe čoho sa rozhodujete, čomu sa budete aktuálne venovať?

Nie som profesionál, ktorý sa venuje len jednému žánru. Fotografovanie je pre mňa koníček, relax, a tak si môžem témy vyberať podľa nálady. Chcem prispieť vlastným pohľadom na témy, ktoré boli už možno x-krát fotografované.

(Štefan Prónay) Ktorá z vašich fotografií je vám najbližšia a prečo?

To sa nedá jednoznačne povedať (tak isto rodič by nemal uprednostňovať len jedno zo svojich detí). Každá fotka má svoj príbeh, ktorý sa mi vybaví pri pohľade na ňu. Iste sú vydarenejšie a menej vydarené fotky, fotky ktoré boli úspešné v súťažiach, ale to nemusia byť tie najpamätnejšie. Také príbehy sú spojené s prekonávaním určitých prekážok, ako napr. fotky z dokončenej púte sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.

(Štefan Prónay) Kde všade sa vaše fotografie nachádzajú? Sú vaše fotografie na predaj?

Moje fotografie sa nachádzajú napr. pod posteľou, v skrini, v šuplíku písacieho stola, v krabici v pivnici, v počítačoch, na pamäťových médiách a pod. Ale vážne – nie som taký významný autor, aby moje fotky viseli vo svetových galériách. Spokojný som s tým, že boli publikované v časopisoch, knihách, v kalendároch (napr. zo súťaže Miss 2022) a hlavne na stenách mojich priateľov (pokiaľ ich ešte nezvesili). Keď moji priatelia prejavia záujem, rád ich obdarujem, ale o komerčnom využití som neuvažoval.

(Štefan Prónay) Ako by ste charakterizovali umeleckú tvorbu vašej manželky?

Tvorba mojej manželky sa mi veľmi páči, najmä preto, že môžem sledovať jej vznik, od prvej korálky až po hotový artefakt. Ja by som takú trpezlivosť a presnosť nemal.

(Štefan Prónay) Kam by ste sa chceli vo svojej tvorbe posunúť?

Každý sa chce vo svojej činnosti zdokonaľovať. V merateľných činnostiach je to jednoduchšie, napr. keď viem teraz zabehnúť 100 m za 11,00 sekúnd, zajtra by som chcel zabehnúť za 10,30 sekúnd. Stavať si ciele vo výtvarných činnostiach je problematickejšie. Sledujem vývoj vo fotografii (najmä techniky), sledujem odbornú literatúru o nových trendoch v posudzovaní estetických hodnôt, ale najmä práce významných majstrov fotografov a výtvarníkov súčasných i minulých. Či to prinesie pridanú hodnotu v mojej tvorbe posúdia iní.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter