report – Mesiac apríl v znamení podujatí s Alžbetou Vadkerti Havranovou

Dňa 8. apríla 2022 sa v priestoroch knižnice konala vernisáž výstavy Farebné prelínania Alžbety Vadkerti Havranovej. Kurátorka výstavy Mgr. Erika Vojčiaková, PhD. o nej povedala: „výstava nesie názov „Farebné prelínania“, nakoľko sa tu prelínajú dva aspekty umenia: výtvarné i básnické (poetické) umenie. Autorka čerpá námety zo života, z prírody, z náboženstva a tie pretavuje do svojich diel. Vystavené obrazy sú namaľované akrylovými farbami. U väčšiny jej obrazov boli aplikované sýte, výrazné farby a svojím prevedením nám môžu pripomínať postimpresionistické alebo pop-artové obrazy. Ostatné obrazy majú tlmené, jemné tóny, vďaka ktorým pôsobia na nás dojmom daného okamihu, podobne ako to bolo v impresionizme na konci 19. storočia. Zaujímavosťou sú dynamicky zobrazené prírodné živly, ako voda s vlnami a zo sopky vybuchujúca a vytekajúca láva na troch maľbách s názvom „lávou lásky“ /rovnomenný názov nesie jej básnická zbierka/, čo je zároveň mataforou vybuchujúcej horúcej lávy ako vybuchujúcej horúcej lásky.“ Súčasťou výstavy boli aj ukážky plstených abstraktných obrazov.

Farebné prelínania sa 25. apríla premostili do poetického pásma nazvaného Poézia v obrazoch, obrazy v poézii. Odzneli krásne básne v podaní autorky, súčasných i bývalých recitátorov Literárneho klubu GENERÁCIE a žiakov zo ZŠ v Semerove, ktorí svoju bývalú pani učiteľku prišli podporiť a potešiť.
A aké sú básne Alžbety Vadkerti Havranovej? Ako jej obrazy – nežné, jemné, duchovné, anjelské, prírodné. Vyjadrila v nich Božiu lásku, krásu duše, krásu pozemského života, ako i krásu darov prírody.

Alžbeta Vadkerti Havranová je rodáčkou zo Semerova. Na svojom konte má nespočetné množstvo výstav, súťaží, workshopov, tvorivých dielní, tri básnické zbierky: …so svetlom…, Pre lásku, …lávou lásky… a ďalšiu pripravuje.
Stretnutia s ňou boli duchovným i tvorivým obohatením všetkých účastníkov spomenutých podujatí. V tomto duchu sa budú niesť i jej pripravované májové tvorivé dielne, na ktorých autorka prípadných záujemcov naučí zhotoviť si vlastné náušnice. Všetkých čitateľov i nečitateľov srdečne pozývame.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková