V máji ponúka knižnica výstavu fotografií Brigity Lehoťanovej s názvom Svetlom a písmom

Vo štvrtok 2. mája sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár konalo slávnostné otvorenie výstavy Brigity Lehoťanovej s názvom Svetlom a písmom. Výstava ponúka 39 farebných fotografií a 10 poetických textov – reflexií, spomienok, úvah. Súčasťou vernisáže bolo aj hudobné vystúpenie Veroniky Búšovej.

Umelecké fotografie vo viditeľnom svetle a v umení fotografického média zastupujú výber zo sveta prírody, krajiny, parkov i mestskej architektúry doma i v Európe. V podmanivých celkoch a detailoch z blízkej prírody sú to lesy i lúky, vyrúbané, snívajúce stromy, nežné lístky a kvety, lavičky v parkoch z poetických prechádzok i zastavení. Prozaické sú mestské lampy, zrkadlové objekty, rozhľadne – pohľady a priehrady tam ďalej, kde je „za diaľkou diaľka. Kde v čase a priestore architektúry je jej hmota i duša. Jej interiér i exteriér. Výšky smerujúce k nebu: I váha bunkrov z vojny, ako bremeno bolestnej histórie. A plynutie doby 20. storočia a dneška,“ povedal kurátor výstavy – umelecký historik PhDr. Bohumír Bachratý, CSc, ktorého slová na vernisáži prečítal Rastislav Šimášek.

Brigita Lehoťanová získala výtvarné a literárne vzdelanie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na tejto fakulte aj 24 rokov pôsobila ako pedagogička a vedecká pracovníčka. V súčasnosti pracuje ako redaktorka vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov. Žije a pôsobí v Bratislave v úzkom vzťahu k literatúre a výtvarnej kultúre.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8.00 h do 17.00 h až do 31. mája.