LK GENERÁCIE predstavil život a tvorbu významného predstaviteľa slovenskej exilovej katolíckej moderny Karola Strmeňa

V pondelok 29. apríla sa v spoločenskej sále knižnice konalo poetické pásmo z tvorby významného predstaviteľa slovenskej exilovej katolíckej moderny a rodáka z Palárikova Karola Strmeňa s názvom Hĺbka slova – Som bratom vôd, lesov a ľudí. Podujatie pripravili členovia LK GENERÁCIE, ktorý pôsobí pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár. V ich podaní zaznel výber z básnickej tvorby Karola Strmeňa. Úvod podujatia patril hre na klavír a hre na husliach v podaní žiačok zo Živej školy pri ZŠ Mostná: Zoe Szabovej, Lillien Marcinkech a Kamile Vaškovej, ktoré pripravila p. u. Mgr. Katarína Palacková.

Karol Strmeň bol spisovateľ, novinár, filozof, vysokoškolský profesor, vedúca osobnosť exilovej katolíckej moderny, filozof, národovec, polyglot, lingvista. Narodil sa 9. apríla 1921 v Palárikove a zomrel 15. októbra 1994 v Clevelande v štáte Ohio. Ako študenta Gymnázia v Nových Zámkoch ho zastihla maďarská okupácia južného Slovenska, prestúpil preto na slovenské gymnázium v Šuranoch, kde v roku 1940 zmaturoval. Dva roky študoval na teologickej fakulte v Ostrihome, ďalšie roky venoval štúdiu filozofie a slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Po odchode do emigrácie študoval v rokoch 1953-1954 pedagogické vedy na John Caroll University, v rokoch 1954-1956 románsku filológiu na Western Reserve University v Clevelande. Od roku 1945 žil v emigrácii, najprv v Rakúsku a v Nemecku, v rokoch 1945 – 1949 v Taliansku, v Ríme a od roku 1945 v USA. V exile pôsobil ako redaktor Slovenskej obrany v Scrantone, tu založil slovenský literárny časopis pre kultúru Most, ktorý vychádzal ako tlačový orgán Spolku neskôr Únie slovenských spisovateľov a umelcov v zahraničí. Bol učiteľom francúzštiny a latinčiny na vyššej benediktínskej škole v Clevelande, od roku 1956 bol zároveň redaktorom týždenníka Slovenské noviny, od roku 1957 redaktorom časopisu Ave Maria. Po roku 1966 bol profesorom francúzštiny, taliančiny, latinčiny a komparatívnej literatúry na univerzite v Clevelande. Knižne debutoval zbierkou veršov Výžinok života (1943), pred odchodom do emigrácie vydal básnickú zbierku Testament (1944). Je autorom aj básnických zbierok s názvom Strieborná legenda (1950), Čakajú nivy jar (1963), Znamenie ryby (1969), Preblahoslavená (1977) a i. Výber z jeho celoživotnej básnickej tvorby vyšiel na Slovensku v roku 1991 pod názvom Sfinga spieva pri jasličkách a Testament 1 (2000). ďalší výber jeho tvorby vyšiel pod názvom Poézia 1-3 (1999-2001).

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter