Knihovníčka Katka odporúča
Robert Macfarlane – Podzemie
Podzemie, v poradí už deviata kniha britského spisovateľa a cestovateľa Roberta Macfarlane, je poeticky písané dielo, ktoré vás prevedie históriou (a budúcnosťou) našej Zeme prostredníctvom jaskýň, riek a ľadovcov. Robert Macfarlane vás zoberie zlaňovať krasové jaskyne na pohraničí Slovinska a Talianska, splavovať rieku Timavo, vyliezť na najvyšší vrchol ľadovca Rasmussen aj do Parížskych katakomb, pričom pútavo popisuje históriu a vývoj zeme, ale najmä jej prepojenie na našu, ľudskú históriu. Autor sprevádza čitateľov svojimi cestami naprieč svetadielmi, zoznamuje ich so svojimi priateľmi či spolupracovníkmi a príbeh podáva netypickým spôsobom, ktorý môže zaujať aj čitateľov, ktorí by po podobnom titule bežne nesiahli.
,,Lesk ľadovej pokrývky, vynáranie veľrýb, víry naplavenín vo výtokoch, zafírové žily trhlinového poľa. Moju myseľ premáha silná disonancia, všetko sa mi zdá vzdialené a blízke zároveň. Zdá sa mi, akoby som sa mohol z tohto vrcholu nakloniť a strčiť prst do trhlín, vyliať kvapku vody z jazierka medzi serakmi, končekom prsta poštuchnúť kryhy plávajúce na obzore. Uvedomil som si, ako veľmi nastavil môj zmysel pre vzdialenosť čas strávený na internete, kde je všetko na dosah a nič na dotyk.”
Knihovníčka Alča odporúča
Tracy Anne Warrenová – Vášnivá milenka
Intenzívne čítanie historickej romance Vášnivá milenka z pera populárnej americkej spisovateľky Tracy Anne Warrenovej zavedie čitateľa do prostredia londýnskej smotánky, v ktorej vie každý o každom všetko a kde sa navonok netolerujú mravné prešľapy a nedodržiavanie etikety. Medzi arogantným a charizmatickým Anthonym Blackom a nevinnou kráskou Gabriellou to iskrí od prvých kapitol. Ku koncu ich vášnivý vzťah nemôže nechať chladným ani jednu čitateľku. Táto kniha obsahuje všetko, čo by mal dobrý a kvalitný historický román obsahovať – vášeň, zradu, temperamentné a emocionálne nuansy, rozchody a aféry, nápadité dejové zvraty a výrazné charaktery. Zaujímavosťou je, že autorkine postavy doslova cestujú z románu do románu, vyvíjajú sa a rozvíjajú svoje svety. Životným mottom spisovateľky je „Nikdy sa nevzdávaj“, čo sa odráža i v správaní jednotlivých postáv.
Knihovníčka Alča odporúča
Dustin Thao – Ahoj, tu je Sam
Horkosladká contemporary, nostalgická čitateľská jazda s prvkami magického realizmu o vyrovnávaní sa s bolesťou zo straty blízkej osoby, so silou prvej lásky a o intenzite zármutku. Melancholické, dojímavé čítanie, pri ktorom nejeden čitateľ uroní zopár sĺz.
Hlavná hrdinka Julie má vo svojich 17 rokoch jasné predstavy o budúcnosti – túži po presťahovaní sa z malého mesta spolu so svojím priateľom Samom, kúpe spoločného bytu, štúdiu vysokej školy… lenže po nešťastnej udalosti sa jej všetky sny rozplynú v pomyselný prach. Jedného dňa sa rozhodne vytočiť Samovo telefónne číslo, pretože mu chce porozprávať o svojom prežitom dni… a keď jej Sam na druhom konci zdvihne, začne sa postupné vyrovnávanie sa s pocitmi smútku, beznádeje, frustrácie, sklamania. Dokáže Julie pokračovať v živote aj napriek tomu, že už nič nebude také, ako predtým a ako si vysnívala?
Knihovníčka Katina odporúča zo súčasnej slovenskej prózy
Jana Bodnárová: Patchwork v bielej
Slovenská spisovateľka, držiteľka niekoľkých významných ocenení, napr. Ceny Ivana Kraska, Ceny Márie Ďuríčkovej za tvorbu pre deti, či Ceny Literárnej akadémie. Niektoré z jej kníh sa stali finalistkami ceny Anasoft litera. Próza Patchwork v bielej zachytáva spomienky Oty, bohémky, lekárky, milenky i matky… a jej manžela Andreja. Je písaná poetickým a zároveň drsne krutým jazykom. Pojednáva o vzťahoch, rôznorodosti a viere, zošitých z útržkov ich spomienok. Text sprevádzajú ukážky z tvorby Evy Molnárovej. Titul vyšiel s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a nájdete ho na oddelení beletrie.
„Obe dievčatká ležali v jednej postieľke, otočené v perinkách na bok k sebe. Tuho spali, zdalo sa, že ani nedýchajú, akoby po tom, aké iné prišli na svet, hneď ho aj chceli opustiť. Sestrička na novorodeneckom ich kvôli Ote rozbalila, takže teraz videla nahé telíčka. Ich pokožka, ako aj farba tvárí a vláskov bola taká biela, že vyzerali ako mliečne žiarovky. Alebo kosti rozhodené v púštnom piesku, ktoré jazyky páľavy celkom vybielili… Ich koža bola akoby priehľadná, akú mávajú niektoré druhy rýb z hlbokého mora. Ich oči, zakryté viečkami, mohli byť červené, ale i modré, hnedé alebo ružovkasté, to keby kapiláry presvitali na povrch oka. Úplne celé prišli na tento svet ako mliečny, polopriesvitný mesačný kameň. Alebo ako dve snehové vločky. Slnko bude odteraz pre nich smrtiace.“ (str. 65)
Knihovníčka Katina odporúča z maďarskej prózy
László Krasznahorkai: Satanské tango
Maďarský spisovateľ, držiteľ prestížnej medzinárodnej Man Bookerovej ceny za anglický preklad knihy Melanchólia vzdoru.
Autorove diela charakterizuje impozantná koncepcia, precízna výstavba deja, plasticky sa meniace charaktery a jedinečný rozprávačský jazyk. Debutový román Satanské tango, ktorý vyšiel v Maďarsku v roku 1985, zachytáva život posledných členov upadajúceho hospodárstva na odľahlej rovine sužovanej neustálym dažďom a vetrom. Členovia komunity medzi sebou spriadajú intrigy, ohovárajú sa a navzájom okrádajú. Rozporuplné reakcie spôsobí správa o príchode Irimiáša, dovtedy považovaného za mŕtveho. Jedni pripisujú tejto udalosti mesiášske proroctvo a nádej, zatiaľ čo druhá skupina komunity sa obáva pomsty a zatratenia. Parodický a zároveň apokalyptický román inšpiroval Bélu Tarra k nakrúteniu rovnomenného filmu, ktorý ani dnes nestráca na aktuálnosti. Kniha vyšla v slovenskom preklade Tímei Beck vo vydavateľstve Brak v roku 2023. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Viac o rovnomennom filme sa dočítate tu:
„V jeden deň ráno koncom októbra, nie dlho predtým, čo prvé kvapky nemilosrdne dlhých jesenných dažďov spŕchli na zásaditú, popraskanú pôdu na západnej strane osady (aby potom zapáchajúce more bahna poľné cesty premenilo na nepriechodné, až kým neprídu prvé mrazy, a k mestu sa už nedalo priblížiť), sa Futaki zobudil na to, že počuje zvonenie zvonov. Najbližšia osamelá kaplnka stála štyri kilometre na juhozápad na starej hochmeisskej poľnej ceste, ale tam nielenže nebol zvon, ešte aj veža sa za vojny zrútila, mesto zas bolo príliš ďaleko, aby sa odtiaľ až sem doniesol nejaký zvuk. A mimochodom: tieto cengajúce, víťazoslávne zvuky nepripomínali vzdialenú zvonohru, ale zdalo sa, akoby ich sem vietor privial celkom zblízka („Akoby spoza mlyna…“).“
Knihovníčka Katka odporúča
Steve Silberman – Neurokmene
Populárno-náučná kniha od amerického spisovateľa Steva Silbermana predstavuje hlbší pohľad na neurodiverzné osoby a najmä komplexný historický pohľad na štúdium autistického spektra. Autor zachytáva niekoľko rôznych prípadov lekárskeho výskumu za hranicou etickosti a ľudskosti, popisuje najznámejšie spoločenské mýty o autizme
a mapuje jeho výskum v rôznych častiach sveta. Kniha tiež nastavuje zrkadlo mnohým stereotypným zobrazeniam autistických osôb, ktoré poznáme z filmov ako napríklad Rain Man alebo Forrest Gump. Silberman neopomína ani snáď najslávnejšieho no najkontroverznejšieho nemeckého doktora Aspergera, po ktorom sa často nazýva aj špecifický stupeň autizmu (postupne sa od tohto označovania upúšťa).
Odporúčame z odbornej literatúry na tému ošetrovateľstva:
Odporúčame zo ženských románov:
Slávka
Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková