V pondelok 31. marca 2025 o 17:00 h sa v priestoroch Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch konalo stretnutie s hudobníkom, textárom, poetom Pavlom Remiášom ml.. Stretnutie sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.
Pavol Remiáš ml. svoje texty a poéziu píše pod pseudonymom Lyrik H. Návštevníci podujatia sa dozvedeli, že jeho hudobné a tvorivé začiatky sa viažu k rodnej Prievidzi, kde vyrastal, chodil do školy, bol spoluzakladateľom hudobnej skupiny JSS. Neskôr ho vysokoškolské štúdiá zaviedli do Bratislavy, kde v súčasnosti žije a pôsobí.
V roku 2016 mu v spoluautorstve s Mariánom Benkovičom alias Benem vo vydavateľstve Artforum vyšla kniha 63 textov repových piesní Modré Hory/Dobré slohy. V textoch sa Bene a Lyrik H striedali. Takmer ku každému textu pripojili príbeh jeho vzniku, ktorý pochádza z pera jedného alebo druhého autora. Rytmické repové texty sú o každodennom živote, jeho všednosti.
V podaní recitátoriek Literárneho klubu GENERÁCIE – Květy Halásovej a Margity Kupčíkovej, odzneli ukážky textov: Bene skit, Nedeľné blues a Bubliny.
V roku 2016 vo vydavateľstve Diverzita pod pseudonymom Lyrik mu vyšiel básnický debut v modro-bielom šate Naničhodný poet. Názov Naničhodný poet zvolil preto, lebo sa považoval skôr za textára a uvažoval tak, že: „koľko skvelej poézie vyšlo a tak sa skryl trochu za názov“. Obal zvolil v spolupráci s Mirom Nôtom a Pavlínou Morháčovou. Má podobu volebného plagátu, kde sa zobrazuje napr. ako spisovateľ z Budmeríc, ktorý kandiduje a má heslo ,voľte poéziu´. Zbierka je zaujímavo koncipovaná – žánrová. Obsahuje aj zakázané stránky (v podobe ako bývali v magazíne) určené pre každého. Autor o nej povedal: „zbierka je o živote, sú to potulky životom a o tom, čo všetko život prináša. Povedať, že je to dráma je prisilné, komédia to by bolo naivné, romantika asi úzke. Širokospektrálne pomenovanie sa hodí. Vyhýbanie sa určitým veciam je zbytočné – to je doménou vidomých ľudí“. Spomenul, že je odchovancom prievidzského literárneho klubu. Ich inšpirátorom bol Ondrej Čiliak, novinár a spisovateľ.
V podaní autora odznela báseň Psychotest I., Václav Strejček predniesol básne Rača a Frontový život a Margita Vadkertiová básneTotal Recall a Noční poliši.
V roku 2020 mu vyšla vo vydavateľstve Diverzita pod pseudonymom Lyrik H kniha textov – praktický sprievodca po albume storočia s názvom JA (ide o sólo album). Na diele spolupracoval s rumusko-kanadským producentom Danom Handraburdom, hudobníkom, tiež producentom Rolandom Kánikom, viacerými rapermi, sestrou a s ďalším množstvom umelcov. Prednosťou – svetovosťou tohto albumu je, že obsahuje anglické texty v preklade Sama Mareca. Tento album sa zrodil aj vďaka jeho vydavateľovi Michalovi Tőzsérovi. Pavol Remiáš ml. na otázku o aké JA tu ide odpovedal: „blížila sa moja štyridsiatka, čakali sme druhé dieťa (má dvoch synov) a ešte nikdy som neurobil sólový album. Vznikla otázka: o čom by mal byť? Mohlo by to byť čokoľvek, o tom, ako som vyrastal, z obdobia vysokoškolských štúdií. Snívalo sa mi o rôznych podobách ja.“ Prežíval zvláštne obdobie. V tom čase spolupracoval s umelkyňou Soňou Ferienčíkovou na performanciách s názvom Zones, ktoré boli o prekračovaní komfortných zón. Lyrik sa mal vyjadriť pohybom a Soňa repom. Keď pracoval na albume, väčšinou až v noci si zapisoval svoje myšlienky, ktoré cez deň spracovával do textov. „Bolo to energeticky na hrane, ale všetko dopadlo dobre“. Vznikol nadčasový, koncepčne, vizuálne dobre vypracovaný album, ktorý svedčí o autorovej rozhľadenosti, vnímavosti a jeho bohatom vnútornom svete.
Nasledovala ukážka z albumu v podaní Margity Kupčíkovej – Riad.
Pavol Remiáš ml. svojou druhou básnickou zbierkou V balíkoch hrklo, vydanou vo vydavateľstve Diverzita v roku 2024, prekvapil odbornú literárnu spoločnosť. Je to zbierka haiku, ktorú venoval rodine. Ako sa vyjadril k zbierke: „názov je úryvkom z haiku s názvom „banalita“, ktoré znie: *kocúr prebehol *pred kuriérskou dodávkou *v balíkoch hrklo (zopakoval) a vysvetlil, že haiku sa má čítať dvakrát, aby vyznelo. Vysvetlil, že haiku je pôvodne situačná až zábavná krátka báseň, ktorú vyšperkoval Macuo Bašó (1644 – 1694), japonský básnik. Vyžaduje minimalistický prístup, hladký rez, krásu v nedokonalosti. Je to literárne suši. Nie je to ľahký žáner, je viazaný na slabiky 5 + 7 + 5 v troch riadkoch. Keď sa Lyrik H túlal mestom alebo prírodou vymýšľal ich, počítal na prstoch slabiky, snažil sa to zapamätať. Táto forma neodpúšťa neautenticitu. Báseň musí byť pôvodná.
Na záver predniesol malé ukážky haiku:
odprevádzanie syna do školy – ako motýle
myšlienky poletujú
obom do kroku
Hvar – nikto nečakal
vánok v úvale Torac
aj deti stíchli
samota – na voľnej nohe
sú dni, keď počuješ, jak
krv šumí v ušiach
Na záver Lyrik H povedal, že pracuje na albume skupiny Zlokot, kde cituje báseň uznávanej poetky a prekladateľky Mily Haugovej. Popritom sa venuje práci a zabezpečeniu rodiny a má tajné želanie zabŕdnuť do sci-fi žánru. Uvidí sa!
Literárny klub GENERÁCIE pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch ďakuje Pavlovi Remiášovi ml. za jeho prítomnosť, poskytnutie rozhovoru, fundované a obohacujúce slová a želá mu veľa tvorivých síl. (OBaR KAB)
Marika
Prečítajte si všetky články od: Mária Feldinszká