V stredu 23. apríla sa v priestoroch Knižnice Antona Bernoláka uskutočnila literárna beseda so známou slovenskou novinárkou a spisovateľkou Zuzanou Kuglerovou. Podujatie zorganizovala knižnica v spolupráci s vydavateľstvom A-knihy a bola určená pre žiakov tretieho ročníka zo ZŠ Mostná.
Zuzana Kuglerová začala písať už ako piatačka na ZŠ „potajomky, pod lavicou na hodinách matematiky s večnou ceruzkou v ruke“. Spočiatku sa venovala písaniu básní, no postupne sa jej záujem presunul k historickým románom a povestiam. Tretiakom na besede predstavila svoje najnovšie dielo Buchty pre sultána. Dejiskom povestí obsiahnutých v knihe sú Nové Zámky z čias dávno minulých. Ponúkajú čitateľom pohľad na miestnu históriu z obdobia tatársko-tureckej okupácia Uhorského kráľovstva. Súčasťou besedy bolo aj rozprávanie o histórii Nových Zámkov, ktoré autorka sprístupnila deťom zrozumiteľnou a zaujímavou formou. Stretnutie moderoval Stanislav Muntág, zástupca vydavateľstva A-knihy.
Žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a kládli spisovateľke aj zaujímavé otázky. Podujatie bolo nielen príjemným stretnutím s literatúrou, ale aj cennou lekciou o histórii regiónu, ktorá mladých čitateľov inšpirovala a obohatila.
Zuzana Kuglerova je slovenská spisovateľka a novinárka. Žije a tvorí v Bratislave. Študovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave, pedagogiku a výtvarné umenie na Strednej pedagogickej škole v Modre. Pôsobila ako vychovávateľka v materskej škole v Bratislave, neskôr ako knihovníčka v Starej Turej. Publikovala v žilinských miestnych médiách, ako sú Žilinské noviny, Žilinský večerník, Regionžurnál, Žilinský priestor. V súčasnosti pôsobí v neziskovej organizácii, ktorú založil Spolok slovenských spisovateľov pri periodiku Literárny týždenník. Na konte má vyše 50 knižných publikácií, ako napríklad Madona v hmlách, Týždeň pre Barborku, Čarodejnica z Petrovíc, Dcéra riečnej panny či Hawránok. Jej knihy boli preložené do niekoľkých svetových jazykov a získali viaceré slovenské i medzinárodné ocenenia.
Anit
Prečítajte si všetky články od: Anita Bóla Kováčová