V júni vystavuje v knižnici Dorota Kollárová – vnučka maliara a grafika Jána Šima-Svrčeka

Vo štvrtok 6. júna sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár konalo slávnostné otvorenie výstavy Doroty Kollárovej s názvom Kaleidoskop duše. Na výstave možno vidieť viac ako 40 malieb a kresieb vytvorených akrylom,  akvarelovými a grafitovými ceruzkami, suchým pastelom a kombinovanou technikou. Výstava ponúka aj kolekciu ručne robených šperkov. Súčasťou vernisáže bolo aj spevácke vystúpenie žiačky ZUŠ Daniely Buranskej, ktorú na klavíri sprevádzala pedagogička zo ZUŠ Zoja Balková a ktorá sa predstavila aj v samostatnom klavírnom sóle. 

Dorota Kollárová sa vo svojej súčasnej tvorbe venuje rôznym námetom. Inšpiráciu hľadá na rôznych miestach, malebne zachytáva detaily a pohľady na sochárske diela, komponuje do diel secesné prvky, inšpiruje sa farebnými a svetelnými plochami vitráží. Veľkým vzorom pre ňu je tvorba jej dedka, už bohužiaľ zosnulého maliara a grafika Jána Šima-Svrčeka. Jeho dielami sa inšpiruje, no pretvára ich svojim osobitým spôsobom. Názov výstavy – Kaleidoskop duše veľmi výstižne reprezentuje jej spôsob tvorby. Ako pri použití kaleidoskopu, autorka vo svojej tvorbe nachádza vo farebných ťahoch vďaka jej imaginácii a emocionálnemu rozpoloženiu vystupujúce námety, z farebných plôšok skladá tvary znázorňujúce predmety cez jej vnútornú optiku. Jednou z najpodstatnejších funkcií umenia je zapôsobiť na diváka, a poodhaliť tak okoliu jeho vnútorný svet,“ povedala kurátorka výstavy Tereza Tomešová.

Maľovať som začala pastelom, inšpirovala som sa mojím dedkom, nakoľko aj on maľoval pastelom. Bol to výnimočný umelec, skvelý učiteľ. Ako dieťa som starého otca vnímala ako dedka. Pre nás to bol jednoducho bradatý dedko milujúci sladkú železničiarsku kávu. Vtedy som si neuvedomovala jeho geniálnosť. Párkrát som ho navštívila v jeho ateliéri v Nitrianskom Hrádku, čo bol pre mňa vždy výnimočný zážitok.  Neskôr som začala inklinovať k ceruzkám, pastelkám a k akrylu. Umelecká tvorba je mojou vášňou. Najviac ma teší, keď svojimi obrazmi urobím radosť milým ľuďom okolo seba.  Súčasťou mojej tvorby sú aj ručne robené šperky,  do dnešného dňa som vytvorila viac ako 500 šperkov,“ povedala Dorota Kollárová.

Dorota Kollárová v detstve navštevovala ZUŠ v Nových Zámkoch, kde tvorila pod vedením výtvarníčky Evy Pokornej. Neskôr vyštudovala výtvarnú výchovu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Má za sebou viacero autorských výstav. Svoje práce doteraz vystavovala v Regionálnom osvetovom centre na Podhájskej,  v Kúpeľoch Nimnica, v OC Arkadia v Trnave, v Hoteli Astrum v Leviciach, v OC Aquario v Nových Zámkoch, v Obecnom dome v Tvrdošovciach a ďalších.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8.00 h do 16.00 h až do 2. júla.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter