V treťom ročníku regionálnej literárnej súťaže S knihou do neznáma budú žiaci cestovať do minulosti s knižnými superhrdinami

NOVÉ ZÁMKY 26.8.2024 – Občianske združenie Knižnica pre všetkých v spolupráci s Knižnicou Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekujvár vyhlasujú tretí ročník regionálnej literárnej súťaže S knihou do neznáma. Súťaž je určená pre žiakov 2.-5. ročníka základných škôl a špeciálne triedy bez ohľadu na ročník v okrese Nové Zámky. V tomto ročníku súťaže budú deti objavovať dejiny svojho mesta, dávne civilizácie, ponoria sa do života hrdinov a budú písať o tých svojich. Vyberú si jednu knihu zo súťažného zošita, prečítajú si ju a vypracujú k nej kreatívnu spoločnú úlohu a literárnu individuálnu úlohu. Súťaž finančne podporilo mesto Nové Zámky.

„V treťom ročníku súťaže S knihou do neznáma budú žiaci spoznávať históriu, pátrať v minulosti a zoznámia sa s knižných superhrdinami. Prostredníctvom vybranej knihy sa prenesú do minulých čias, spoznajú dávne civilizácie, ponoria sa do života hrdinov a budú písať o tých svojich. Zistia, ako Turci dobyli naše mesto a prečo v ňom zostali dlhých 22 rokov. V tomto ročníku súťaže budú deti tvoriť komiksy, písať básne, vymýšľať príbehy, viesť rozhovory so starými rodičmi o ich detstve a vytvárať kreatívne výtvarné práce. Žiaci si budú vyberať z nasledujúcich titulov – Dášenka alebo život šteniatka od Karla Čapka, Očko špehúň: Čo nám dedo nikdy neprezradil od Gabiky Futovej, z kolekcie kníh Hrôzostrašná história od Terryho Dearyho a príbeh Dobytie Nových Zámkov z knihy Ponitrianske povesti a povrávky od Zuzany Zemaníkovej,“ povedala predsedníčka OZ Knižnica pre všetkých Gizela Kovačicová.

Do súťaže prihlasuje triedny kolektív pedagóg prostredníctvom online formulára na webovej stránke knižnice do 25. septembra 2024. Pracovný zošit so súťažnými úlohami je takisto zverejnený na webovej stránke knižnice. Súťažné práce je potrebné odovzdať do 27. novembra 2024. Slávnostné vyhodnotenie súťaže a vernisáž súťažných prác sa budú konať 4. decembra 2024. Víťazná trieda získa vecné ceny, celoročný zápis do knižnice pre žiakov zadarmo a možnosť stráviť originálny deň plný zábavy s knižnicou. Triedy umiestnené na druhom a treťom mieste získajú vecné ceny. Ocenené práce budú vystavené v spoločenskej sále knižnice každý pracovný deň od 8.00 h do 16.00 h do 31. decembra 2024.

OZ Knižnica pre všetkých pôsobí pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Jeho cieľom je podporovať kultúrnosť, vzdelanosť, tvorivosť, knižničnú, informačnú a čitateľskú gramotnosť občanov mesta Nové Zámky, ako aj novozámockého regiónu. OZ realizuje vzdelávacie podujatia zamerané na sprostredkovanie všeobecných hodnôt, formovanie čitateľského vedomia a kritického myslenia, rozširovanie kultúrneho, spoločenského a vzdelanostného rozhľadu detí, mládeže, dospelých a prevenciu nežiaducich spoločenských javov.