Beáta Thiam Mészárosová priblížila žiakom v knižnici nápady na ekologicky prospešné aktivity

V stredu 17. apríla sa pri príležitosti Dňa Zeme konala v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár beseda so spisovateľkou Beátou Thiam Mészárosovou. Autorka na besede predstavila štvrtákom zo ZŠ G. Bethlena a ZŠ Devínska svoju knihu pre deti a mládež na tému ochrany životného prostredia s názvom E(a)ko na to?

„Téma ekológie a láska k prírode mi je veľmi blízka, od malička som bola vedená k úcte k prírode. Vyrastala som na dedine, moji starí rodičia mali menšie hospodárstvo a nikdy sa u nás ničím neplytvalo. K téme udržateľnosti som sa aktívnejšie dostala počas mojej dobrovoľníckej služby a následnej práci v neziskovej mierovej organizácii
,“ priblížila spisovateľka.

Beáta Thiam Mészárosová je aj autorkou projektu E(a)ko na to v školách?, ktorý je zameraný na osvetu v oblasti ochrany životného prostredia. „Projekt je inšpirovaný knihou, ale v mojej hlave vznikal už počas písania knihy. Nikdy som sa neplánovala zastaviť len pri teoretickom písaní o pomoci prírode, ale chcela som dosiahnuť aj nejaké hmatateľné výsledky. Preto sú aj v knihe uvedené čo najjednoduchšie popísané návody na ekologicky prospešné aktivity pre deti. Je dôležité, aby deti vedeli, že aj oni môžu prispieť k zmene. V tomto roku sme s naším občianskym združením získali aj podporu Nadácie SPP, vďaka ktorej sa projekt dostal do škôl po celom Slovensku. Osobne dúfam, že škôl bude každým rokom pribúdať,“ doplnila autorka.

Beáta Thiam Mészárosová vyštudovala muzikál v Bratislave a odbor učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na UKF v Nitre. Viac ako 7 rokov učila v súkromnej ZUŠ ako vedúca odboru herectva a popri tom externe hrala v DAB v Nitre. Aktívne sa venovala aj filmovému herectvu, reklamným spotom a dabingu. V Taliansku pracovala na projektovom vyučovaní s kultúrnym zameraním, z ktorých vzišlo niekoľko menších divadelných produkcií. V súčasnosti žije a tvorí v Taliansku, kde jej vyšla detská kniha na tému multikultúrnej rodiny.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.