Rozhovor s vystavovateľom Petríkom Daxnerom a jeho matkou Eleonórou Daxnerovou

Petrík Daxner je deväťročný výtvarne nadaný chlapec. K maľovaniu ho priviedla jeho maminka, ktorá vo voľnom čase rada maľuje. Tvoriť začal už vo svojich piatich rokoch. Jeho tvorba sa vyznačuje vysokou farebnosťou, zjednodušenými tvarmi, farebnými plochami a čiernymi kontúrami. Hoci je Petrík ešte dieťa, už teraz pomáha iným deťom v neľahkých životných situáciách. Svojimi dielami prispieva do dražieb pre choré deti, jeden z jeho obrazov bol použitý a spracovaný na propagačné videá na pomoc dievčaťu, ktoré po prekonaní zápalu mozgových blán stratilo takmer úplne zrak.

Pani Daxnerová, máte naozaj talentovaného synčeka, kedy ste objavili toto jeho nadanie? Ako sa to začalo a ako ho podporujete v jeho tvorbe?

Eleonóra Daxnerová: Petrík maľuje úplne od malička. Ja maľujem doma tiež a on sa pridal už ako malé batoľa. Stále mal v ruke ceruzku alebo fixku, ono sme to tak spolu budovali. Začalo ho to baviť. Vynikal aj v škôlke v kreslení a maľovaní. V roku 2019 vytvoril svoj prvý obraz na plátno. Ten obraz sme maľovali pre jedno dievča Marínku, ktorá po prekonaní zápalu mozgových blán stratilo takmer úplne zrak. Tak vznikol jeho prvý obraz Dúhová púpava. Pôvodne sme chceli ten obraz vydražiť. Navrhla som maminke dievčatka, že obraz vydražíme a získané peniaze pôjdu na liečbu. Ona nesúhlasila, povedala, že obraz chcú mať doma. Majú ho dodnes, obraz im slúži ako základ propagačných videí, ktoré slúžia na pomoc dievčatku.

A teraz sa spýtam teba Petrík, prezraď, čo najradšej maľuješ?

Petrík Daxner: najradšej maľujem vlajky, lebo ma to veľmi zaujíma. Ešte rád maľujem mimoňov. Keď som bol menší, maľoval som rád kvety.

A ako tvoríš? Sadneš si a hneď vieš, čo budeš maľovať?

Petrík Daxner: Hneď viem, čo budem maľovať.

A kým nedokončíš obraz, asi nad tým sedíš, že áno?

Petrík Daxner: Áno.

O tebe je známe, že si sa zapojil do rôznych súťaží. Rozprávate sa o tom s maminkou, čo budeš maľovať?

Petrík Daxner: S maminkou sa zvykneme spolu rozhodnúť.

A okrem maľovania, čo rád robíš?

Petrík Daxner: Ešte rád hrám na klavíri. Doma mám klavír a na ňom hrám.

Pani Daxnerová, na záver sa Vás spýtam, kam by ste chceli posunúť Petríkove výtvarné nadanie?

Eleonóra Daxnerová: Sme na Petríka veľmi hrdí. Necháme tomu voľný priebeh, kým ho to bude baviť, budeme ho i naďalej podporovať.

Ďakujeme za rozhovor.

Slávka