Knižnica ponúka unikátnu výstavu lekárnika a umelca Mira Vörösa s názvom La vita

V stredu 4. októbra sa konalo slávnostné otvorenie výstavy lekárnika a umelca Mira Vörösa s názvom La vita. Výstava ponúka viac ako 30 pútavých olejových, akvarelových a akrylových malieb.

PharmDr. Miro Vörös dostal do vienka viac talentov, ako väčšina z nás. Už v detstve sa u neho preukázali dve oblasti osobnostného rozvoja, pre ktoré mal výraznejšie predpoklady, ako väčšina jeho rovesníkov. Boli to šport a umenie. V prvej fáze života prevládala dominancia športu: tréningov, zápasov, súťaží s mnohými úspechmi – oblastnými i národnými. Posun k umeniu prichádza so štúdiom na strednej a vysokej škole. Vo výtvarnom umení stavia na základoch, ktoré získal jednak v školskom vzdelaní, ale primárne v rámci súkromného vzdelávania u akademického maliara Rolanda Hanusa, ktorý bol rodinným príbuzným, a okrem iného aj prvým vysokoškolským pedagógom arteterapie.

PharmDr. Miro Vörös je autorom hlásiacim sa k odkazu impresionizmu a postimpresionizmu. Z impresionizmu ho zaujala prchavosť momentu, atmosférické zmeny. Vo svojich dielach sa usiluje o zachytenie svetelných okamihov, prúdenia vzduchu, zmeny ovzdušia, premien krajiny v ročných obdobiach či každodenných náladách. Z postimpresionizmu ho inšpirovala hra s farbami, líniami, precíznosť maľby, dôraz na tvar a estetiku diela.

Zachytenie daného okamihu sa u neho prevažne spája s technikou akvarelu. Touto technikou autor maľuje krajinu (Po búrke), prírodné scenérie (Trávy) či abstraktné diela (desiatky diel vyjadrujúcich pocit, náladu). Technikou oleja maľuje rôzne typy kytíc aj ikonické slnečnice obľúbeného autora Vincenta van Gogha. Historické lekárnické zátišia tematicky čerpajú z jeho profesijného života.  PharmDr. Miro Vörös je výborným kresliarom, akvarelistom, maliarom.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8.00 h do 16.00 h až do 31. októbra.