Titul Moc temnoty (orig. Makt Myrkranna) vydal redaktor islandských novín Valdimar Ásmundsson ako skrátenú verziu kultového románu Dracula od Brama Stokera. Autor urobil vo svojom prevedení jednotlivé úpravy – nové a premenované postavy, nové dejové prvky, erotickejší nádych a väčšie upriamenie sa na modernú dobu a nie
na historickú postavu valašského kniežaťa Vlada III..
Titul je vhodný ako alternatíva titulu Draculu, najmä ak nie ste fanúšikmi výrazne poetického písania a hrubých kníh. Islandská verzia kultového hororového románu môže niekoho zaujať novými prvkami a svižnejším tempom. Určité čaro, ktoré poskytuje Stokerov román, tu však chýba.

Súčasný nemecký autor a potomok kata Oliver Pötzsch predstavuje čitateľom v titule Hrobárov almanach smrteľnú Viedeň.
Nachádzame sa v roku 1893. Vo Viedni vyčíňa vrah mladých služobných s odporným podpisom zastoknutého kolíka v tele obeti. Do mesta to prichádza vyšetriť mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorému cesty pri vyšetrovaní skríži hrobár Augustin Rothmayer. Augustin, ktorý píše prvý almanach pre hrobárov, vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Preto sa otvára otázka, či vo Viedni nevyčíňa poverčivý sériový vrah. Vyšetrovanie však nezostane len pri jednom psychopatovi… Čitateľa autor zavedenie aj do vyšších kruhov zverských a chlipných predstaviteľov smotánky, ktorým chorobné chúťky na „mladé mäsko“ zaháňajú čierne valčíky.
Sériový vrah, mladé obete, telá bez hláv, blížiaci sa Sviatok všetkých svätých, nemorálne čierne valčíky a pochmúrna atmosféra jesennej Viedne, ale aj základy modernej kriminalistiky a nové vyšetrovacie metódy na prelome storočí, sľubujú čitateľovi napínavé čítanie až do samotného záveru.

Majster hororu Stephen King v diele Mizéria analyzuje patologické stavy ľudskej psychiky a neúprosne buduje napätie, ktoré sa vystupňuje až do nečakaného konca. Hlavná hrdinka Annie je šialene posadnutá spisovateľom historických próz Paulom Sheldonom, ktorého ako bývalá zdravotná sestra dopraví po autonehode do svojho domu a začne ho “liečiť“. Paul nechal zomrieť svoju hlavnú hrdinku Misery a Annie túto predstavu neznesie. Núti ho do písania nového príbehu, v ktorom prepíše koniec série. Fyzicky ho mučí, psychicky týra a sadisticky sa vyžíva v spôsobovaní bolesti.
Príbeh odohrávajúci sa po celý čas v jednom dome a s dvoma postavami dokáže čitateľa doslova prikovať na stoličku a navodiť mu pocity hnusu, hrôzy, znechutenia i utrpenia, ktoré prežíva spolu s Paulom. Nejeden čitateľ sa kvôli tomuto príbehu začne vyhýbať akýmkoľvek priestorom a situáciám, v ktorých by sa cítil izolovane.
Podľa knižky bol natočený rovnomenný film s herečkou Kathy Batesovou, známou i zo seriálu American Horror Story.

Pútavý mysteriózny horor s príťažlivou dobovou, ponurou, melancholickou atmosférou s názvom Mexická gotika od autorky Silvie Moreno-Garciovej vykresľuje sympatické a zároveň tajuplné postavy, nechutnosť zmiešanú s podivnosťou a bizarnosti pretkané závanom hmly.
Dej knihy sa odohráva v 50. rokoch 20. storočia v prostredí Mexika, kde je zbohatlíčka Noemi nútená vydať sa na návštevu svojej milovanej sesternice na ďaleké tajuplné sídlo. Na obrovskom panstve býva so svojím manželom, ale namiesto toho, aby si s ním užívala prvé mesiace po svadbe, prepadáva sa do víru šialenstva a bludov. Noemi dúfa, že jej prítomnosť prinavráti sesternici príčetnosť a stratené zdravie. Despotický otec, melancholický brat, prísna matka rodiny a ťaživá atmosféra panstva začnú veselú a temperamentnú Noemi postupne ubíjať. Hmlistý cintorín, tajomstvá, šialenstvo a násilie, krvavá a temná história rodiny vyliezajú na povrch a Noemi sa čoraz intenzívnejšie prepadáva do víru desivých snov.
V príbehu nechýbajú ani morbídne dialógy, tradičné prvky gotického románu a nesmierne prekvapivé rozuzlenie v závere. Tento tzv. čierny román môže pôsobiť na čitateľa miestami väčšmi vtipne než desivo, ale svojou atmosférou dokáže vybalansovať isté nedostatky.

Knižné odporúčania pre vás pripravili knihovníčky Slávka a Alča.


Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter