Lina Franková predstavila študentom v knižnici svoje neogotické romány o tajomnom rode von Barevanson

V pondelok 3. júna privítala Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár na besede Linu Frankovú, knihovníčku a autorku úspešných neogotických románov o tajomnom rode von Barevanson. Na besede sa zúčastnili prváci zo SOŠ hotelových služieb a obchodu.
Prvá kniha, ktorú Lina Franková vydala, bola kuchárka vo vintage štýle s názvom Magické cupcaky a mafiny. O rok na to, v roku 2019, vydala druhú knihu o pečení s názvom Magické bábovky. Beletristický debut predstavoval young adult román s názvom Maj pekný deň. Neskôr sa začala venovať neogotickým románom s prvkami mágie o tajomnom rode von Barevanson, moderných aristokratoch a ich boju s rodinnými prekliatiami. Sériu otvorila v roku 2020 kniha Hadí zámok.
Najprv som mala v pláne napísať iba jednu knihu – Hadí Zámok. Vždy som sa zaoberala modernou aristokraciou, milujem navštevovať zámky a veľmi ma fascinuje história, väčšinou viktoriánske obdobie a neogotická architektúra. Tak som si povedala, prečo nenapísať knihu o modernom aristokratovi? Keď som dopísala Hadí zámok, uvedomila som si, že mi je naozaj clivo za postavami a zámkami a povedala som si, že prečo nenapísať o Barevansonovcoch viac kníh? Tak som sa pustila do druhej knihy s názvom Vlčí zámok. Rozhodla som sa, že v tejto knihe bude dej prepojený s mágiou. A potom to už bol taký rozbehnutý vlak, písanie ma veľmi bavilo a stále som v ňom pokračovala,“ prezradila Lina Franková.
Neogotické romány Liny Frankovej sa odohrávajú v súčasnosti, v magických, mystických zámkoch. Hlavné postavy žijú v izolovanom svete, sú vychovávaní správať sa podľa starosvetskej etikety, nosia viktoriánske šaty, majú sluhov.
Hlavnými postavami sú excentrickí dediči rodu von Barevanson, ktorí sú veľmi introvertní až mizantropní. Majú ojedinelé mená, netradičné pre krajinu, v ktorej sú usadení. Sú uzavretí do seba a izolovaní od moderného civilizovaného sveta, akoby nevedeli pochopiť, že už nie je 18. storočie. Veľmi ťažko nadväzujú vzťahy a nakoľko sú ešte aj zaťažení rôznymi rodinnými kliatbami, nemajú to jednoduché. Ale vďaka tomu môžu o svoje šťastie bojovať,“ priblížila autorka.
Sériu kníh o tajomnom rode von Barevanson tvoria nasledujúce tituly: Hadí zámok, Vlčí zámok, Orlí zámok, Jelení zámok a Líščí zámok.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter