Septembrová ponuka knižnice v znamení umenia, histórie a sci-fi

NOVÉ ZÁMKY 12.9. 2022 – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch ponúka pre svojich čitateľov v septembri bohatú ponuku kultúrnych, vzdelávacích a voľnočasových podujatí. Návštevníci si tento mesiac môžu vybrať z pestrého koktailu namiešaného z histórie, kultúry, umenia, poézie, detskej a sci-fi literatúry.

Sériu prednášok a workshopov otvára v piatok 16. septembra prednáška Ondreja Trepáča s názvom Atlantída (vraj) nebola jediná. Zakladateľ a aktívny člen Science fiction klubu Orion v nej bude rozoberať možnosti existencie aj iných dávnovekých ríš, na ktoré sa zabudlo. Klub, ktorý sa pýši existenciou vyše troch desaťročí, na svojich pravidelných stretnutiach rozoberá nové objavy vo vesmíre, nové sci-fi filmy v kinách, robotiku, umelú inteligenciu a mnohé ďalšie.

V utorok 20. septembra opäť otvorí svoje brány obľúbený čitateľský klub Baby/nec, ktorý je určený pre dámy nad 55 rokov. Jeho obsahom sú pravidelné každomesačné neformálne besedy o literatúre, umení, kultúre a celospoločenských otázkach. Klub poskytuje svojim členkám vzdelávanie, tvorivé aktivity v oblasti literatúry a umenia. Baby/nec vedie knihovníčka Silvia Zambóová.

Autorské čítanie známej slovenskej spisovateľky pre deti a dospelých Kristíny Baluchovej zaznie v knižnici vo štvrtok 22. septembra. Autorka je známa svojimi knihami pre deti a dospelých z leteckého prostredia. Bývalá letuška bude sprevádzať novozámockých tretiakov na palube Boeingu 737 na dobrodružnej výprave okolo sveta. Okrem informácií o pilotovaní lietadla a cestovaní v čase žiaci spoznajú vtipného Kapitána Padáka a jeho veselú družinu.

Poézia a próza z pera známeho slovenského básnika, publicistu a prozaika Ľuba Olacha zaznie v spoločenskej sále knižnice v pondelok 26. septembra. V doobedňajších hodinách predstaví stredoškolákom svoje biografie o významných slovenských osobnostiach, ktoré hýbali dejinami v minulom storočí.  Poobedné stretnutie je určené pre milovníkov poézie. V rámci Literárneho matiné a soiré vystúpia spolu s autorom aj členovia Literárneho klubu Generácie.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch i tento rok v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva organizuje dve tematické prednášky. Prvou je prednáška známeho múzejníka, historika a spisovateľa Miroslava Eliáša s názvom Hrady a zámky na Slovensku – vznik, premeny a ich obnova, ktorá sa uskutoční v utorok 27. septembra. Život na hrade predstaví žiakom štvrtých ročníkov koordinátorka podujatia Gizela Kovačicová. Táto prednáška spojená s tvorivými dielňami sa uskutoční vo štvrtok 29. septembra v spoločenskej sále knižnice.

Návštevníci knižnice si môžu do konca septembra pozrieť aj unikátnu autorskú výstavu Natálie Blaškovičovej – Kruhy, hodváb, sklo, šperky. Známa novozámocká umelkyňa a šperkárka vystavuje takmer tri desiatky obrazov maľovaných na sklo, kombinovaných s polodrahokamami, minerálmi, zlatom, striebrom a inými kovmi. Na výstave je možné vidieť aj jej originálne autorské šperky z polodrahokamov a minerálov. Výstava potrvá do 30. septembra.

Autorské čítanie Kristíny Baluchovej, prednáška a beseda Ľuba Olacha, prednáška Miroslava Eliáša, tvorivé dielne Gizely Kovačicovej sú podporené z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 142 tisíc kníh. Knižnica má v priemere 3000 čitateľov, z toho vyše 1200 detí a ročne vypožičia vyše 148 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2000 nových titulov.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková