Report – Knižnica ponúka zaujímavú výstavu Eleny a Štefana Prónayovcov

Vo štvrtok 4. mája sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch konalo slávnostné otvorenie výstavy Eleny Prónayovej a Štefana Prónaya s názvom Perličky z našej tvorby (fotografie a šité šperky z korálok). Výstava ponúka návštevníkom viac ako 75 umeleckých fotografií a vyše 100 šitých šperkov a ozdobných korálkov. Otvorenie výstavy sprevádzala hra na husle žiačky ZUŠ Kristíny Dömeovej, pod vedením učiteľa ZUŠ Gabriela Gála, v klavírnom doprovode učiteľa zo ZUŠ Ľudovíta Kotlára. Na podujatí zazneli aj básne v podaní Václava Strejčeka.

Elena Prónayová sa začala aktívne venovať ručným prácam po ukončení svojej pedagogickej činnosti na strednej škole. Je absolventkou štúdia na Univerzite tretieho veku v Nitre v odbore Ľudové remeslá, kde sa naučila vyrábať šperky z drôtu, košíky z pedigu a osvojila si základy rezbárstva. Hoci si vyskúšala rôzne techniky, najviac ju zaujala tvorba šitých šperkov z korálikov, ktorej sa venuje už 10 rokov. V tvorbe Eleny Prónayovej je možné nájsť rozprávkové šperky, štýlové ozdoby, interiérové doplnky, náramky, náhrdelníky, náušnice a brošne. Jej práce boli vystavené na Celoslovenskej prehliadke ručných prác „Zlaté ruky“. Výstava v knižnici prináša ukážku šitých šperkov a ozdobných doplnkov z korálikov z jej súčasnej tvorby.

Štefan Prónay sa venuje fotografovaniu od mladosti. Spočiatku dokumentoval svoje okolie, priateľov, udalosti v triede, či v rodine. Neskôr sa v centre jeho záujmov ocitol šport, ktorému venoval všetok svoj čas. Až neskôr, po získaní niekoľkých ocenení za športovú fotografiu, sa začal cieľavedome venovať aj tvorivej fotografii. Študoval teóriu fotografickej tvorby a jej miesto vo výtvarnom umení a kultúre. Zameral sa na zachytenie pohybu v športe a v tanci. Ďalšou oblasťou jeho záujmu je zachytenie vnútorného sveta portrétovaných ľudí. Od polovice 80-tych rokov sa ako člen Fotoklubu Hexagon zúčastňuje skupinových i individuálnych prezentácií, súťažných prehliadok a tvorivých dielní.Štefan Prónay je držiteľom ceny mesta Nové Zámky PRO URBE.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8:00 h do 16:00 h až do 31.mája.