Tlačová správa – Február v knižnici v znamení umenia, cestovania, kulturistiky a prázdninových tvorivých dielní

NOVÉ ZÁMKY 1.2.2023 – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch pripravila vo februári pre svojich návštevníkov pestrú paletu podujatí. O svojich cestách po Iraku porozpráva cestovateľka MUDr. Monika Palušková, o zákulisí fitness a kulturistiky sa verejnosť dozvie od držiteľov viacerých prestížnych ocenení Miloša Dolanského a jeho manželky Nikolety. Na svoje si príde aj maďarská komunita, pre ktorú je pripravená beseda s prekladateľmi diel Sándora Máraia. Pre rodiny s deťmi pripravila knižnica Rozprávkové stredy s vílou Knihomilou. Prázdninujúci školáci sa počas jarných prázdnin môžu tešiť na tvorivé dielne.

Aj vo februári pokračuje knižnica v oslavách 100. výročia narodenia Kristy Bendovej, populárnej autorky pre deti, ktorá v mladosti študovala v Nových Zámkoch. S jej nadčasovou tvorbou sa v stredu 1. februára o 11.00 hod zoznámia šiestaci z Cirkevnej základnej školy Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. V rámci literárneho podujatia s názvom O rýmovanom kráľovstve – keď sa z knižnice stane kráľovstvo – sa žiaci zoznámia s príbehom O rýmovanom kráľovstve z knihy Osmijankove rozprávky, vyhľadajú rým v básňach a hravou formou si vyskúšajú orientáciu  v knižnici.

Knižnica vo februári pripravila pre rodiny s deťmi cyklus komunitných podujatí s názvom Rozprávková streda s vílou Knihomilou. Pre deti sú pripravené rozprávky, ktoré im prečíta knihovníčka Silvia, zábavné kvízy a omaľovánky. Návštevníci si môžu prísť vypočuť rozprávky každú stredu (1. februára, 8.februára, 15.februára22. februára) od 15:30 hod do 17:00 hod na oddelenie rodinnej knižnice.

V piatok 3. februára o 11.00 hod si aj tretiaci zo ZŠ na Devínskej ulici pripomenú osobnosť známej poetky, prozaičky, novinárky, dramatičky a autorky kníh pre deti Kristy Bendovej. Na podujatí z cyklu Storočnice Kristy Bendovej si žiaci prečítajú rozprávku O inzerátovom prasiatku a naučia sa napísať zoznamovací inzerát.

Knižnica v rámci osláv Storočnice Kristy Bendovej pripravila zábavný kvíz s názvom Detektívne pátranie s Osmijankom, v rámci ktorého sa deti bližšie zoznámia s tvorbou Kristy Bendovej. Vyplnený pracovný materiál je potrebné odovzdať na oddelení rodinnej knižnice do utorka 28. februára. Vyžrebovaný výherca získa vecné ceny.

V pondelok 6.februára o 9.30 hod sa prváci zo ZŠ Devínskej zúčastnia na dramatizácii rozprávky Snehuliak s horúcim srdcom od Ady Žigovej. Autorka v rozprávke vyzdvihuje dôležitosť priateľstva,  vzájomnej pomoci a spolupatričnosti a toto je aj cieľom podujatia.

Vo štvrtok 9. februára o 8.30 hod sa bude konať ďalšie podujatie pre žiakov základných škôlz cyklu Storočnice Kristy Bendovej s názvom Osmijankove rozprávky. S nadčasovou tvorbou tejto obľúbenej autorky sa tentokrát zoznámia druháci zo ZŠ Devínskej. Žiaci sa dozvedia O zlomyseľnej gume, ktorá úmyselne robila iným prieky, či vygumovala na rušnej ceste priechod pre chodcov. Súčasťou podujatia bude aj diskusia o tom, čo a prečo by deti zo svojho života vygumovali.

Na pôde knižnice sa už vyše tri desaťročia pôsobí Sci-fi klub Orion, ktorý na svojich pravidelných stretnutiach rozoberá nové objavy vo vesmíre, nové sci-fi filmy v kinách, robotiku, umelú inteligenciu a mnohé ďalšie. Tentokrát svoju pozornosť zameria na tému Filmového spomínania na známe sci-fi filmy a ich režisérov. Prednáška zakladateľa a aktívneho člena Science fiction klubu Orion Ondreja Trepáča sa bude konať v piatok 10.februára o 17:15 v klubovni.

V pondelok 13. februára o 16:30 hod privíta knižnica na besede držiteľov viacerých prestížnych ocenení v kulturistike Miloša Dolanského a jeho manželku – fitness trénerku Nikoletu Dolanskú Šubovú, ktorí porozprávajú o zdravom životnom štýle a zákulisí fitness a kulturistiky. Nebudú chýbať ani tipy na jednoduché cviky na doma.

V stredu 15. februára a vo štvrtok 16. februára sa bude konať workshop s Petríkom Daxnerom, mladým výtvarne nadaným umelcom, ktorý aktuálne vystavuje v knižnici svoje originálne akrylové obrazy. Na tvorivých dielňach sa zúčastnia žiaci zo ZŠ Nábrežnej a žiaci z Cirkevnej základnej školy Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Žiaci si za pomoci Petríka Daxnera vyskúšajú vytvoriť vlastné umelecké diela. Výstava Petríka Daxnera s názvom Moja farebná paleta je sprístupnená verejnosti každý pracovný deň od 8:00 hod do 16:00 hod až do 24. februára.

Počas jarných prázdnin pripravila knižnica pre prázdninujúce deti tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyrobiť knižné záložky, pohľadnice a otestujú si svoje vedomosti v zábavnom kvíze. Prázdninové tvorivé dielne sa budú konaťv utorok 21. februára a vo štvrtok 23. februára od 10:00 hod do 12:00 hod a v poobedných hodinách od 14:00 hod do 16:00 hod na oddelení rodinnej knižnice. Jarné prázdniny deťom spestrí aj Rozprávkové čítanie s vílou Knihomilou, ktoré sa uskutoční v stredu 22. februára od 15.30 hod do 17:00 hod.

Streda 20. februára bude patriť maďarským spisovateľom a hosťom večera s názvom Sándor Márai – svetobežník so srdcom Košičana. Stretnutie a beseda s prekladateľmi diel Sándora Máraia – Józsefom Gazdagom (prozaikom, publicistom, redaktorom Rádia Pátria), Máriou Drančíkovou a Jitkou Rožňovou sa uskutoční v spoločenskej sále o 16.30 hod. Podujatie sa bude konať v maďarskom jazyku.

Vo štvrtok 23. februára o 16.30 hodsa bude konať beseda s cestovateľkou MUDr. Monikou Paluškovou s názvom Cesty po Mezopotámii, na ktorej porozpráva o svojich cestách a zážitkoch po Iraku.

Druhá časť prednáškyzakladajúceho členaScience fiction klubu Orion Ondreja Trepáča s názvom Filmové spomínanie (známi režiséri, známe sci-fi filmy) sa bude konať v piatok 24. februára o 17.15 hod v klubovni na prízemí.

Februárové podujatia pre verejnosť uzavrie v pondelok 27. februára poetické pásmo venované básnickej tvorbe členky LK Generácie Júlie Kasášovej a minipásmu z tvorby Francoisa Villona. Podujatie sa uskutoční o 16.30 hodv spoločenskej sále knižnice.

Všetky podujatia knižnice je možné nájsť v kalendári na webovej stránke www.abkniznica.sk .

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. V rámci nadobecnej funkcie plní úlohy metodického centra pre verejné knižnice v okrese Nové Zámky.  Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 138 tisíc kníh a periodík. Knižnica má vyše 3200 čitateľov, z toho vyše 2000 detí a ročne vypožičia vyše 220 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2500 nových titulov.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter