Rozhovor s autorkou Viktóriou Dominovou

Viktória Dominová je mladá talentovaná autorka, ktorá má na svojom konte už osem kníh a začala písať v mladom veku. Vyštudovaná IT-čkárka, ktorá sa vo svojej tvorbe najradšej venuje trileru, nám po besede v knižnici porozprávala o svojich literárnych začiatkoch, o svojich knihách i plánoch do budúcna.

Kedy ste si zaumienili, že sa chcete stať spisovateľkou?

Ono sa to začalo, keď som chodila na základnú školu. Bola som v tej dobe na prvom stupni, nepoznala som tak dobre gramatiku a čiarky boli pre mňa španielska dedina :D. Vtedy ma učila jedna učiteľka, ktorá vydala knihu a ja som si povedala waw, toto by som aj ja chcela. Odmalička som knihy milovala, veľmi veľa som čítala a uvedomila som si, že aj ja túžim napísať vlastnú knihu a uvidieť ju v kníhkupectvách. V tom čase ani výber slovenských autorov nebol ktovieako veľký. Často som chodievala do knižnice a tam bola slabá ponuka kníh, tak som si povedala, že mi nepostačuje to, čo som čítala, a preto by som si rada napísala vlastný príbeh.

Kedy ste začali písať prvé texty?

Keď som mala zhruba 12 rokov, pokúšala som sa napísať prvú knihu. Predtým som však písala aj poviedky.

Dočítala som sa o vás, že v roku 2016 ste debutovali prvou časťou trilógie s názvom Nepriatelia Urdisu. Ide o príbeh z postapokalyptického sveta. Pokiaľ dobre viem, ide o žáner sci-fi a fantasy. Prečo práve tento žáner a trilógia?

Nepriatelia Urdisu bola moja prvá vydaná kniha. Pred touto knihou som sa päť – šesťkrát pokúšala vydať iné rukopisy :D. Pri tvorbe tejto trilógie sa odzrkadľovalo to, čo som práve čítala. Ja som vtedy fičala na trilógiách, na sériách práve z tohto žánru. Čiže to, čo som čítala, som chcela aj písať. Vtedy ma to najviac bavilo.

Keď sa pozrieme na vaše ostatné tituly S úctou, Priateľ, To najhoršie v nás, Zoznam prianí, Trpká príchuť klamstva – ide o žánre triler a young adult. Prečo práve tieto žánre? Sú to žánre, po ktorých vy siahate vo svojom voľnom čase?

Prvý diel trilógie Nepriatelia Urdisu som písala tri roky a vtedy som aj čítala tento žáner. Po tom, ako som sa pustila do písania druhej časti, som prepadla čítaniu trilerov a krimi, takže už som mala problém dopísať druhý a tretí diel, lebo v tej dobe to už nebol môj hlavný žáner, ktorému som sa venovala ako čitateľka. Keď som dopísala trilógiu, hneď som sa vrhla na milovaný triler. No a po dopísaní trileru to mám zväčša tak, že si potrebujem oddýchnuť pri niečom inom, vtedy sa pustím do písania YA (young adult – pozn. red.).

Titul Zoznam prianí je určený pre mladých dospelých. V knihe sledujeme hlavnú hrdinku 18 ročnú Sáru, ako sa snaží vysporiadať so svojimi citmi, najlepším kamarátom a veľkou stratou. Čo ste čítali vy, keď ste mali 17?

Ja som čítala Džínsové denníky a myslím si, že viacerí na tomto vyrastali :). Potom som začala objavovať autorku Mirku Varáčkovú. V tej dobe, keď som vyrastala, bolo tých autorov menej, vydavateľstvá nedávali šancu slovenským autorom, takže ja som sa väčšinou vracala ku knihám, ktoré som už predtým čítala a páčili sa mi.

Ak by ste si mali vybrať jeden žáner, ktorému sa budete venovať do konca života, ktorý by to bol?

To je ťažká otázka, nakoľko ja to potrebujem kombinovať. Ale asi by to boli trilery.

Koncom marca vám vyjde novinka Mamina lož, o čom bude táto kniha?

Bude to mysteriózny triler a tam som už váhala, či to nebude až horor. Mňa veľmi fascinuje téma duchov a pri tejto knihe som sa prvýkrát odvážila postaviť celú hlavnú myšlienku okolo takého mierne nadprirodzena. Kniha je o hľadaní pravdy. Hlavná hrdinka príde po úraze hlavy o svoje spomienky a zisťuje, že jej mama je nezvestná. Jej matka sa k nej nesprávala dobre a mali spolu dosť zlý vzťah. Práve preto prvé podozrenie padne na hlavnú hrdinku. A tým, že si nepamätá, čo sa stalo, sa nevie ani brániť.

Ktorého domáceho a zahraničného spisovateľa najradšej čítate?

Zo zahraničných sú to dvaja – Stephen King a Sebastian Fitzek. Zo slovenských je ich viac, ale najradšej si prečítam knihy od autoriek, ktoré sú zároveň aj mojimi kamoškami: Baja Dolce, Michala Ries, Majka Danihelová.

Čo robíte, keď práve nepíšete?

Pracujem a venčím nášho psa :D. Pracujem v oblasti IT ako testerka.

Aké sú vaše plány na najbližšie obdobie a kde sa vidíte o 10 rokov?

Čo sa týka krátkodobého plánu, rada by som dopísala rukopis, ktorý sa mi už dlho tiahne. O 10 rokov sa vidím na zahraničnom trhu a vidím sa pri stole, ako podpisujem zmluvu na filmovú adaptáciu :). Treba mať veľké ciele.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autorky si môžete v knižnici požičať tituly: Zoznam prianí, To najhoršie v nás, Trpká príchuť klamstva, S úctou, priateľ , Nepriatelia Urdisu (1. časť trilógie).

Tituly nájdete na oddelení rodinnej knižnice.