Rozhovor s Norbertom Šátekom

Norbert Šátek mal k výtvarnému umeniu kladný vzťah už v detstve, vždy sa mu páčili kreslené portréty. Kresliť však začal, až keď mal 25 rokov. Do dnešného dňa vytvoril vyše 400 kresieb. Vo svojej tvorbe využíva obyčajnú ceruzku, farebné ceruzky a uhlík. Medzi jeho obrazmi dominujú portréty hercov, spevákov, športovcov, starých ľudí, detí a zvierat. Svoj život a tvorbu nám priblížil po vernisáži v knižnici.

Ako ste sa dostali k výtvarnej tvorbe?

Som samouk. Kresliť som začal až keď som mal 25 rokov. Inšpiroval ma môj brat, ktorý je o 10 rokov starší. V detstve veľmi krásne kreslil, do pamätníka mi nakreslil úžasné kresby – Supermana, Batmana. Všetci spolužiaci mi závideli. On bol mojou prvotnou inšpiráciou. Ďalšou inšpiráciou v mojom živote bola moja manželka, ktorá krásne maľuje olejovými farbami. Ona ma naviedla na kresbu ceruzkou. Veľmi ma podporovala, ukázala mi, ako tieňovať. Najprv som kreslil len grafitovými ceruzkami, neskôr uhlíkom a aj farebnými ceruzkami.

Čo ste kreslili ako prvé?

Keďže ma veľmi baví hokej, začal som s kresbami hokejistov, ktoré som im následne posielal do NHL. Mnohé z nich sa mi vrátili podpísané. Dnes mám vo svojej zbierke viac ako stovku podpísaných kresieb od najlepších hráčov histórie NHL. Myslím si, že takúto zbierku na Slovensku nemá nikto a možno ani vo svete nie.

Akým motívom sa venujete vo svojej tvorbe?

Fascinujú ma zvieratá, ale rád kreslím aj portréty hercov, spevákov, športovcov, starých ľudí a detí. Najviac si dávam záležať na oku. To sa musí podariť. Podľa očí a pohľadu spoznáte človeka.

Koľko výstav ste doteraz mali a kde sa nachádzali?

Táto výstava v knižnici je v poradí už mojou piatou výstavou. Svoju prvú výstavu – podpísané kresby hokejistov, som mal v Regionálnom osvetovom stredisku v Nových Zámkoch. Neskôr to bola výstava v knižnici v Bánove, v Podhájskej na termálnom kúpalisku a minulý rok to bola výstava v obchodnom centre v Nitre.

Dočítala som sa o vás, že sa pravidelne zúčastňujete aj výtvarných súťaží.

Áno je to tak, pravidelne sa zúčastňujem aj na celoštátnej postupovej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM, v ktorej som už získal niekoľko ocenení a čestných uznaní. Aj tento rok vyhrala moja kresba v okresnom kole súťaže a postupuje do krajského kola.

Kde všade je možné nájsť vaše obrazy?

Teším sa z toho, že mám veľa roboty. Stále mám objednávky. Žiaľ, musím niekedy zákazníkov aj odmietať, nakoľko mi to nedovoľuje voľný čas. Moje kresby sa dostali do Kanady, Spojených štátov amerických, Švédska. Mnohí hokejisti, ktorým som poslal portrét, si ho nechali a namiesto toho mi poslali podpísanú fotografiu. Teší ma, že mnohí mi napísali aj pochvalné a ďakovné slová.

Kam by ste sa chceli vo svojej tvorbe posunúť?

Sám som zvedavý, ako sa to vyvinie. Mojim snom je, aby som sa raz dokázal touto tvorbou živiť. Zároveň túžim po tom, aby sa moje obrazy dostali do čo najviac domácností, aby tu po mne niečo pekné zostalo.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter