Rozhovor s Miriam Latečkovou

Miriam Latečková je vášnivá bylinkárka, odborníčka na čínsku fytoterapiu a autorka kníh o liečivých bylinkách. Ako sama hovorí, k bylinkárstvu ju priviedol boj s ochorením jej dcéry. Ten úspešne vyhrala a dnes ona pomáha iným. V rozhovore sa dočítate o jej ceste, životnej filozofii i plánoch do budúcna.

Pani Latečková, dočítala som sa o vás, že k bylinkárstvu a k čínskej fytoterapii (liečbe pomocou rastlín) vás priviedol boj s ochorením vašej dcéry.

Ako to už býva, k mnohým zmenám a novým cestám nás privedú najmä deti. Rovnako tak to bolo u mňa. Najstaršia dcéra bola odmalička viac v nemocnici, ako doma. Bežné detské choroby striedali zdravotné problémy, pri ktorých sme doslova bojovali o život. Vďaka Bohu tento boj lekári vždy vyhrali, ale zdravotné problémy sa nám opakovane vracali. Časom som zistila, že klasická medicína je skvelá pri akútnych stavoch a záchrane života, ale nie vždy dokáže vyriešiť príčinu ochorenia a zabezpečiť, aby nedochádzalo k recidíve. To je na samotnom človeku, prevencii, jeho starostlivosti o zdravie a využívanie iných, menej štandardných ciest. Jedna z nich boli aj v našom prípade bylinky. Zdravie mojej dcéry bola prvá a veľmi silná motivácia, aby som sa začala obzerať po iných formách liečby a podpory zdravia. Vyhrali to práve bylinky😊.

Kto prvý vás bližšie zoznámil s bylinkami a ich účinkami na človeka? Boli ste aj predtým, povedzme v detstve, v kontakte s bylinkami?

V detstve veľmi minimálne. V rodine sa bylinkovaniu nikto nevenoval. Snáď prvý zber bylín u mňa bolo povinné zbieranie a odovzdávanie šípok v škole, dodnes si pamätám moje doškriabané ruky a kvóty, ktoré sme museli splniť 😊. A radosť z byliniek tam teda fakt nebola 😊.

Neskôr som k bylinám doslova privoňala pri náhodnej prechádzke s kamarátkou a jej maminou, ktorá sa bylinkám venovala. Keď som sa potom u nich nadýchla vône sušeného rebríčka, bola som ako počarovaná. Fascinovala ma vôňa a sila byliniek. A zostalo mi to, našťastie, dodnes 😊.

Ako sa začala a prebiehala vaša niekoľkoročná cesta skúmania bylín a ich účinkov?

Ťažko sa určuje, čo bol začiatok… Zber šípok do školy? Zber s kamarátkou? Ochorenie dcéry? Myslím si, že sa pospájalo viacero faktorov a výsledkom je 20-ročná láska k bylinám a vášeň pre ich neustále spoznávanie a štúdium. Na začiatku to bolo nesmelé čítanie starých herbárov v antikvariátoch, neskôr už aj experimentovanie, pokusy a omyly pri výrobe domácich liečiv, až nasledovalo štúdium fytoterapie. Pomaly, pozvoľna a celoživotne, lebo tak to pri bylinkách je 😊.

Ktoré bylinky by podľa vás mala obsahovať každá domáca lekárnička?

Tie, ktoré nám rastú doslova pod nohami. To, čo rastie v našej blízkosti, v trávniku na našom dvore alebo bylinky, na ktoré narážame pri venčení psíka… To sú neomylne práve tie bylinky, ktoré stojí za to odtrhnúť a uchovať. V každej rodine tiež koluje iný druh zdravotných neduhov, a tak by sme sa mali prispôsobiť aj tomu, či niekto doma trpí nespavosťou, častými žalúdočnými problémami alebo bolesťami kĺbov. Život nás krásne navedie na zostavenie tej našej jedinečnej domácej lekárničky. V tej mojej nechýba levanduľa, ruža, šípky, rakytník, nechtík, rumanovec, chryzantéma, baza, lipa.

Dnes už málokto pochybuje o tom, že fyzické a psychické zdravie človeka spolu súvisí. Aký je váš recept na zdravý a spokojný život?

Milovať život a nachádzať si každý deň dôvod na úsmev, radosť a vďačnosť. Ak k tomu pridáme kvalitný spánok, aktívny oddych, zdravú dávku pohybu, lokálne a sezónne jedlo a napokon lásku, tak nám nebude nič chýbať.

Vaše knihy Bylinky z babičkinej záhrady, Bylinkár – zápisník mojich bylinkových receptov a Herbár lisovaných liečivých bylín majú medzi čitateľmi veľký úspech. Pracujete momentálne na ďalšej knihe a keď áno, o čom bude?

Mojou bylinkovou trilógiou som si nateraz ukojila vášne autora, čo sa týka témy byliniek. V hlave už ale nosím nápad na tému ďalšej knihy. Bude súvisieť s prírodou, slovanstvom a kolobehom života 😊. Nechajte sa prekvapiť. Tiež sa nechám 😊. Sama som zvedavá, či sa mi ju podarí zhmotniť.

Máte nejaké motto, ktorým sa riadite?

Žiť radostný život.

Kam by ste sa vo svojej práci chceli posunúť a kde sa vidíte o 10 rokov?

Ťažká otázka. Prsty na klávesnici zrazu zastali a nebehali tak automaticky, ako pri predchádzajúcich otázkach 😊. Fakt je, že nemám veľké ciele, robím to, čo ma momentálne baví a sama neviem povedať, či budem o 10 rokov na samote pri lese zbierať bylinky, alebo cestovať po svete v karavane. Tiež som zvedavá. Dúfam však, že stále budem žiť ten radostný život 😊.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter