Rozhovor s autorkou Majkou Danihelovou

Majka Danihelová je ambiciózna, usilovná mladá žena, ktorá už v dvanástich rokoch pocítila túžbu písať a vydávať knihy. Vytrvalo a húževnato si išla za svojim snom a dnes má na svojom konte už tri knihy a ďalšie dve rozpísané. Majka je dôkazom, že keď človek tvrdo pracuje a vytrvá, dosiahne úspech.

Majka, prezraď, aká bola tvoja cesta k písaniu, kedy si v sebe objavila vášeň pre písanie?

Keď som bola menšia, venovala som sa skôr maľovaniu a potom som sa dostala k písaniu. To mi viac sadlo, čo sa týka kreatívnej tvorby. Začala som v dvanástich rokoch, ale to o mne vtedy ešte nikto nevedel. Odvtedy som sa mu venovala neustále. V pätnástich rokoch som posielala jeden rukopis do vydavateľstva. Odmietli mi ho, no ja som mala veľké nutkanie zlepšiť sa v slovenčine. Začala som sa venovať editorskej práci, hľadala som informácie na zahraničných weboch, zlepšovala som sa v práci s textom. Po hotelovej akadémii som išla študovať na vysokú školu editorstvo a vydavateľskú prax.

Počas vysokej školy si písala nejakú knihu, mala si niečo rozpracované?

Áno, písala som V znamení ametystu.

O čom je táto tvoja kniha a ako dlho si na nej pracovala?

Na knihe V znamení ametystu som pracovala desať rokov. Neustále som v rukopise menila veci, každý rok som sa k nemu vracala. Príbeh rozpráva o 17-ročnej hrdinke Meggie, ktorá sa dostane do iného sveta, kde sa snaží prežiť a zároveň nájsť cestu späť domov. Popritom však odhaľuje rôzne tajomstvá nielen o sebe, ale i o svete, do ktorého sa dostala.

Ako dlho ti trvalo nájsť vydavateľstvo, ktoré ti knihu vydalo?

Podarilo sa mi to až na tretí pokus. Bol to úžasný pocit, keď som v roku 2016 dostala e-mail, v ktorom mi oznámili, že mi vydajú knihu. Dokonca som plakala od radosti. Vyjadrenie mi prišlo z vydavateľstva Albatros Media, s ktorým som spolupracovala ako recenzentka na svojom blogu. Bol to môj sen – práve u nich vydať knihu. Tá napokon vyšla v roku 2018 a teraz, o štyri roky neskôr, vychádza druhá časť V znamení rubína vo vydavateľstve Venupress.

Prezraď, kam sa príbeh posunie?

Dej sa stále zameriava na hlavnú hrdinku, ktorá zostala v novom svete a bude ho naďalej skúmať. Zároveň sa pokúsi odhaliť ešte viac o sebe a o tom, prečo sa vlastne dostala do tohto sveta.

Pre koho je určená séria Kronika strateného impéria?

Ide o Young Adult, čiže primárne pre mladých dospelých.

Postavy však v príbehu postupne dospievajú, takže verím, že si v ňom nájdu to svoje i starší čitatelia.

Chystáš krst svojej novej knihy?

Chystám kampaň na sociálnych sieťach, spúšťajú sa objednávky, a áno, plánuje sa aj krst koncom novembra. Okrem toho sa chystá dotlač mojej New Adult temnej romance Dedička ruže, ktorá je už skoro vypredaná. Príbeh je určený pre o niečo staršiu mládež – to je tak 17 rokov a vyššie. Hlavná hrdinka Violet má 20 rokov. Je sirota, ktorej sa ujme prísna teta a tá je odhodlaná spraviť z nej ambicióznu slečnu z vyššej spoločnosti. Zároveň prostredníctvom nej sa chce zbaviť dlhoročného rivala, ktorý zničil jej rodinu. Veci sa však skomplikujú, keď sa Violet stretne s jeho synmi.

Povedz nám viac o tvojej redakčnej práci. V čom spočíva?

Pracujem ako externá redaktorka a momentálne spolupracujem s dvomi vydavateľstvami. Mojou prácou je oprava textov, ktorá väčšinou pozostáva z dvoch fáz. Redakčná úprava a korektúry. Redakcia sa robí v „surovom“ texte vo Worde a korektúry po zalomení knihy do tlače.

V čom spočíva redakčná úprava?

Záleží na tom, či ide o domácu, alebo prekladovú tvorbu. Naposledy som editovala kuchárske knihy, motivačnú literatúru, knihy o zdraví. Pri prekladoch sa žiada sledovať skôr gramatiku a štylistiku, v domácej tvorbe je to o niečo ťažšie – tam treba dávať pozor aj na logické chyby v texte.

Keď nepíšeš svoje knihy a needituješ cudzie texty, čo robíš?

Tento rok som sa zamerala na čínštinu a kórejčinu. To ma tak chytilo 😊. Zvyknem pozerať aj čínske a kórejské seriály, aby som sa zlepšila v oboch jazykoch. Okrem toho rada športujem, fotografujem a varím.

Kde sa vidíš o takých 10 rokov? Kam by si sa chcela posunúť?

V prvom rade by som chcela dokončiť rozpísané knižné série. Dedička je trilógia – druhú časť by som chcela vydať budúci rok. A takisto už pracujem na tretej časti Kroniky strateného impéria.

Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí píšu a radi by vydali svoju knihu?

V prvom rade – v písaní sa dá zlepšiť jedine písaním. Moja rada je – stále písať a písať, pretože to sa dá v knihe cítiť, keď je autor vypísaný. A druhá vec – neustále sa zlepšovať v gramatike a štylistike. Pre autora a aj pre vydavateľa to bude oveľa lepšie, keď má autor tieto veci zvládnuté a pošle krásny prepracovaný rukopis. Na takej knihe sa oveľa lepšie pracuje ako na takej, ktorá je plná logických a gramatických chýb.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autorky si v našej knižnici môžete vypožičať tituly: V znamení ametystu, Dedička ruže.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter