Rozhovor s autorkou Ágnes Mánya Benyovszky

Ágnes Mánya Benyovszky je sympatická, energetická učiteľka na základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským v Nových Zámkoch, autorka kníh o histórii, architektúre a významných osobnostiach našich dejín. O svojom živote, tvorbe, koníčkoch a plánoch do budúcnosti nám porozprávala po besede v knižnici.

Dočítala som sa o vás, že ste študovali na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave históriu, maďarský jazyk a literatúru. Prečo ste si vybrali tento smer?

Roky rokúce zbožňujem históriu. Keď som mala 10 rokov, otec mi doniesol knihu o povestiach. Pôvodne ju kúpil pre seba, ale dlhšiu dobu sa k nej nedostal. Bola som tou knihou veľmi zaujatá a dopodrobna som si ju prečítala. To moje nadšenie pokračovalo ďalej.

Keď sa človek pozrie na vašu tvorbu, vidí, že inklinujete k histórii, architektúre a významným osobnostiam. V roku 2014 ste vydali knihu Belle Époque. V knihe rozoberáte obdobie rokov 1890 – 1914 v Bratislave, ktoré je charakteristické rozkvetom a stavebným rozmachom. V tej dobe bol postavený most cez Bratislavu vznikali mnohé zaujímavé architektonické skvosty. Prečo ste si vybrali Bratislavu a práve toto obdobie?

Ja som v Bratislave 9 rokov študovala, najprv na tamojšom maďarskom gymnáziu a potom som pokračovala na filozofickej fakulte. Bola som z Bratislavy nadšená, každý deň som chodievala na prechádzky, objavovala som mesto. V tej dobe bola vydaná kniha architekta Endre Szőnyiho o architektonistických skvostoch Horného Uhorska. Tá kniha ma pohltila a začala som vyhľadávať tie stavby – neboli to tie turistické atrakcie, ale skôr zabudnuté budovy. Pre mňa to boli ale klenoty. Potom prišiel čas písania diplomovej práce a ja som si vybrala tému o architektúre Bratislavy na prelome 19. a 20. storočia. Kniha Belle Époque je vlastne prepracovaná moja diplomová práca, ku ktorej som sa po 15. rokoch vrátila.

O rok na to, v roku 2015, ste vydali knihu Lechner – Bratislavské rozprávky, v ktorej približujete osobnosť slávneho architekta Ödöna Lechnera, ktorý okrem iného projektoval bratislavský Modrý kostolík. Pre koho je kniha určená?

Nie je to celkom rozprávka, kniha je určená pre deti aj dospelých. V tejto netradičnej knihe ožívajú predmety, ktoré čitateľovi vyrozprávajú storočný príbeh Bratislavy.

Vaša najnovšia kniha má názov Prázdniny s Winterom – Letné dobrodružstvo v Piešťanoch. Ide o detektívny príbeh starkej, ktorá so svojou pravnučkou trávi prázdniny v kúpeľoch a ktorej za záhadných okolností zmizne prsteň. Jej pravnučka sa pustí do pátrania a na dobrodružnej výprave spoznáva okrem iného zaujímavý život Ľudovíta Wintera, ktorého zásluhou sa Kúpele Piešťany stali svetoznámymi. Komu je kniha určená a prečo práve Piešťany?

Dávnejšie som čítala autobiografiu o Ľudovítovi/Lajosovi Winterovi. Knihu som si vybrala preto, lebo obsahovala aj zmienky o piešťanskej architektúre. Kniha ma uchvátila, dočítala som sa v nej, aký zaujímavý človek to bol, aký pestrý život viedol. Začala som nad ním premýšľať. A potom prišiel do obrazu Gábor Alexovič (vydavateľ knihy – pozn. red.) a on bol toho názoru, že z toho musí vzniknúť nejaká kniha alebo hollywoodsky film. Keďže nie som hollywoodsky režisér, ani scenárista, zvolila som si knižnú formu. Kniha obsahuje aj QR kódy, vďaka ktorým si čitateľ môže prostredníctvom mobilu prečítať ďalšie zaujímavé informácie.

Čo robíte, keď práve nepíšete?

Rada pletiem, šijem, pracujem v záhrade, pečiem zákusky, pomáham manželovi v kuchyni 😊.

Aké knihy vy čítate vo svojom voľnom čase?

Rada čítam najmä odbornú literatúru – bedekre, staré mapy. Čítam najmä pred spaním. Manžel sa ma často pýta, ako viem zaspať, keď čítam také „dobrodružné“ knihy?

Kam by ste sa chceli posunúť o 10 rokov?

Rada by som písala ďalšie knihy, ak budem mať vydavateľa, som za😊.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter