Medzinárodný týž(deň) mládeže – Rozhovor s Majkou Danihelovou

Majka Danihelová je novozámocká autorka píšuca literatúru pre mládež a dospelých čitateľov. Pre mladých dospelých vydala zatiaľ 3 časti fantasy série Kronika strateného impéria – V znamení ametystu, V znamení rubína a V znamení nefritu. Pre dospelých čitateľov jej vychádza séria Dedička, z ktorej si viete prečítať tituly Dedička ruže a Zlodej tulipánu. V tomto roku má nominovanú knihu Zlodej tulipánu v Súťaži NAJ kniha Nitrianskeho samosprávneho kraja 2023.

Čo ťa viedlo k tvorbe literatúry pre mládež?

Bol to hlavne vek. V čase, keď som začala písať Kroniku strateného impéria, som mala 17 rokov a prišlo mi prirodzenejšie písať o hlavnej postave, ktorá bola v rovnakom veku. Dokázala som sa s ňou jednoduchšie stotožniť.

Nedávno ti vyšla kniha V znamení nefritu, tretia časť knižnej série Kronika strateného impéria. Na čo sa v nej môžu čitatelia tešiť?

Na dobrodružstvo, tajomstvá, viac akcie aj romantiku. Kronika nie je klasická high fantasy séria. Prepojenie dvoch svetov, môjho vymysleného a nášho moderného, je v tejto časti najvýraznejšie. Jednotka a dvojka sa odohrávali v Ametystovom lese, v trojke predstavím i nové prostredie v Spoločenstve národov a dve moje nové obľúbené postavy. Hlavná hrdinka Meggie si v tejto časti naplno uvedomí, že dary, ktoré má, sa rýchlo môžu stať nebezpečnou zbraňou.

Čo všetko by podľa teba mala obsahovať dobrá kniha pre mladého čitateľa?

Nerozlišujem medzi tým, či je kniha určená pre mladších alebo starších čitateľov. Podľa mňa každá kniha by mala čitateľa v prvom rade pohltiť, vyvolať v ňom silné emócie, prekvapiť ho. Ja napríklad stále obľubujem YA knižky. Záleží hlavne na autorovi, aký je zručný. Aj dvadsaťročný čitateľ sa môže stotožniť napríklad s dvanásťročnou knižnou postavou, pokiaľ je dobre napísaná.

Medzi tvojimi vydanými knihami už nájdeme aj publikácie určené pre dospelých čitateľov [séria Dedička]. Plánuješ v budúcnosti naďalej písať pre obe skupiny čitateľov?

Uvidím, kam ma zavedú nápady. Kronika je beh na dlhú trať, túto sériu mi ešte chvíľu potrvá dokončiť. Okrem toho momentálne pracujem na záverečnej časti Dedičky, ktorá by mala vyjsť v prvej polovici budúceho roka, a mám pripravený jednodielny príbeh zo súčasnosti s dospelou hlavnou postavou.

Po akých tituloch z kategórie určenej pre mladých by si odporučila siahnuť?

Knihy od Meg Cabotovej ma sprevádzali celou pubertou – napríklad séria Mediátor a Denníky princeznej sú moja topka. Ďalej by som odporučila knihy od Kassie West, Cassandry Clare alebo Kerstin Gier. Zo slovenských kníh sa rozhodne oplatí siahnuť po dvojdielnej sérii Iba s tebou.

Ďakujeme za rozhovor.

Zdroj fotografie: Majka Danihelová