Rozhovor s autorom Stanislavom Repaským

Stanislav Repaský je autor kníh pre deti. V jeho knihách nechýbajú dobrodružstvo, fantázia, magické bytosti, boj dobra a zla. Ako sám hovorí, námety na svoje príbehy pochádzajú od malého chlapca, ktorý sídli v jeho srdci a vďaka ktorému vie snívať a tešiť sa z maličkostí: z hudby, kníh a krásy prírody. Sníva o tom, že svojimi knihami inšpiruje iné deti k písaniu príbehov.

Pán Repaský, kedy ste začali písať? Čo vás k tomu inšpirovalo?

Ja som začal písať v 18- tich rokoch, k čomu ma inšpirovala kniha Eragon od Christophera Paoliniho. Povedal som si, že ak zvládne napísať takú dobrú knihu 16 ročný chlapec, zvládnem to aj ja. Spočiatku som písal historické fantasy príbehy, až som sa dostal k tomu, že som si vytvoril detskú hrdinku a vtedy ma začala baviť detská literatúra a písanie pre deti.

Kniha Natálkine dobrodružstvá bola vaša knižná prvotina. Napísali ste niečo aj pred touto knihou?

Pred touto knižkou som napísal poviedky, ktoré boli uverejnené v zborníku. Táto kniha sa volala Kde bolo, tam bolo, vyšla v Čechách a napísal som ju spolu s bratom.

Ako by ste opísali svoju prvú knihu Natálkine dobrodružstvá. Čím je výnimočná?

Túto knižku som napísal za 3 mesiace, ďalších 9 mesiacov som ju opravoval a ďalší rok som hľadal vydavateľa. Námet na knihu Natálkine dobrodružstvá sa mi prisnil, snívalo sa mi o svete, do ktorého som prešiel cez železničný tunel a v ktorom som našiel svet, v ktorom bol čarovný strom a lietali okolo neho čarovné bytosti. O tretej v noci som sa zobudil, námet si zapísal a ráno som začal ten príbeh rozvíjať. Hodilo sa mi do toho príbehu dievčatko s dobrodružnou povahou a nazval som ju Natálka.

O čom je táto knižka?

Natálka pochádza z normálnej rodiny, má normálneho otca, normálnu mamu, len trochu rozmaznaného bračeka. Napriek tomu je iná. Vidí viac ako ostatní. Žije v prítomnosti, všíma si okamihy. Tá knižka je o tom, aby som aj ja dokázal žiť v prítomnosti. My dospelí s tým máme problém.

Minulý rok vám vyšla ďalšia dobrodružná kniha Kristínka a svet fantázie.

V tejto knihe otvorí Kristínka bránu do fantastických svetov. Ocitne sa v krajine, v ktorej cestuje na chrobákovi veľkom ako hroch, uvidí tam na nebi plávať obrovskú veľrybu a mesiac, čo vie rozprávať. Vo svete fantázie preukáže Kristínka nielen odvahu, ale takisto vieru v dobro a lásku. Zakaždým, keď sa vráti domov, zapíše si zažité dobrodružstvá až príde chvíľa, keď si začne tvoriť vlastné príbehy. V mojej prvej knižke cítiť, že som inklinoval k fantasy literatúre, pri tejto druhej knižke som popustil uzdu svojej fantázie a písal som všetko, čo mi napadlo. Preto sa mi aj páči tá detská literatúra, že do nej viete vložiť všetko.

Obidve knihy vám ilustroval Peter Uchnár. Tie ilustrácie sú nádherné a veľmi sa hodia k textu. Ako vznikla táto spolupráca?

S Petrom som spolupracoval už pri ilustrovaní mojej prvej knihy. Vtedy mi ilustrátora vybralo vydavateľstvo. Tá spolupráca bola veľmi vydarená, a preto som si ho vybral aj k druhej knihe. Keď som mu poslal druhú knižku o Kristínke, bol nadšený a povedal mi, že pri čítaní knihy sa mu vynorilo toľko obrazov, že nevie, ktorý má namaľovať.

Na besede ste spolu s deťmi vymýšľali námety na nové príbehy, čím ste chceli podporiť detskú kreativitu a ukázať silu detskej fantázie. Odkiaľ pochádzajú vaše námety na príbehy?

Moje námety na príbehy pochádzajú od malého chlapca, ktorý sídli v mojom srdci a vďaka ktorému viem snívať a tešiť sa z maličkostí: z hudby, kníh a krásy prírody.

Pracujete momentálne na nejakej novej knihe?

Momentálne mám rozpracovanú dobrodružnú knihu o chlapcovi vo vesmíre.

Aké sú vaše plány do budúcna a kde sa vidíte o 10 rokov?

Rád by som písal ďalšie knižky a mojim veľkým snom je, aby som sa s tým dokázal uživiť. A ďalší veľký sen je, aby som o pár rokov počul, že možno aj na takýchto besedách som mojou tvorbou inšpiroval a priviedol nejaké dieťa k tomu, aby začalo písať.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autora si môžete v knižnici vypožičať titul:

Kristínka a svet fantázie