Veronika Tóthová Homolová priblížila v knižnici študentom príbeh Violy Stern Fisherovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár privítala v utorok 26. marca na besede Veroniku Tóthovú Homolovú, ktorá študentom z novozámockého gymnázia priblížila príbeh Violy Stern Fisherovej, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.

Veronika Tóthová Homolová je novinárka, režisérka a spisovateľka, za svoju prácu získala niekoľko novinárskych ocenení, okrem iného aj titul spisovateľka roka. Natočila 15 dielny dokumentárny seriál Neumlčaní, dva celovečerné dokumenty, viac ako 70 reportáží a vydala dva knižné bestsellery – Mengeleho dievča a Mama milovala Gabčíka. Vo svojich dokumentoch a knihách zaznamenáva osudy ľudí, ktorí prežili koncentračné tábory alebo komunistické prenasledovanie, pretože, ako sama hovorí, neskôr už nebude mať kto rozprávať ich príbehy.

Mala som veľké šťastie, že som vyrastala v rodine, kde bol prítomný prastarý otec. Môj apapa, ako som ho volala, sa narodil v roku 1905 a prežil celé 20. storočie. Zomrel ako 94 – ročný, strávili sme spolu takmer 20 rokov a mali sme dosť času sa spolu rozprávať. On bol prvý, ktorý mi hovoril, že za každým človekom je zaujímavý príbeh. Vďaka nemu som v relatívne malom Lučenci, kde som vyrastala, spoznala viacero ľudských príbehov. Keď som potom začala pracovať v Televízii Joj, automaticky som inklinovala k podobným témam. Neskôr som si uvedomila, že chcem robiť niečo, čo bude mať dlhšie trvanie ako reportáž, ktorá je na druhý deň stará. Pustila som sa do spracovávania príbehov ľudí, ktorí prežili prenasledovanie a väznenie diktátorských režimov. Tieto príbehy 20. storočia, hlavne z obdobia neslobody či už nacistickej alebo komunistickej, nám ukazujú na konkrétnych príbehoch ľudí, ktoré si vieme predstaviť, že by sa stali nám, aké dôležité je o tú slobodu neprísť, “ priblížila Veronika Tóthová Homolová.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter