Veronika Homolová Tóthová v knižnici: „Je dôležité zachovať spomienku na tých, čo sa nevrátili.“

V stredu 2. októbra privítala Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekujvár novinárku, spisovateľku a režisérku Veroniku Homolovú Tóthovú. Išlo o jej druhú besedu v knižnici, tentoraz bolo podujatie určené širokej verejnosti.

Veronika Homolová Tóthová prišla do knižnice porozprávať nielen o svojej spisovateľskej, ale aj dokumentaristickej práci. Hlavnou témou besedy bol životný príbeh obyvateľky Lučenca Violy Stern Fischerovej, ktorá pre svoj židovský pôvod skončila v koncentračnom tábore v Osvienčime. Prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory, no napriek tomu nestratila odvahu a nacistom utiekla. Stiesňujúcu atmosféru umocnilo osobné spomínanie pani Fischerovej, z ktorého behal mráz po chrbte. Tento krátky dokumentárny film, ktorý mali prítomní možnosť si pozrieť, vznikol ako súčasť cyklu dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní. Autorka v krátkosti predstavila aj svoju druhú knihu Mama milovala Gabčíka, ktorá rozpráva o osude významného, no často prehliadaného hrdinu slovenských dejín, Jozefa Gabčíka. Podobných hrdinov a hrdiniek je v slovenských dejinách mnoho, o čom svedčí aj najnovší dokumentárny film, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Dokument Naša Líza rozpráva príbeh o mladej, no veľmi odvážnej, francúzsko-slovenskej partizánke, ktorej mnohí obyvatelia jednej slovenskej dediny dodnes vďačia za svoje životy. Práve úvodná pieseň od francúzskeho speváka Didiera Rogasika, napísaná k filmu o Lisette, priniesla do miestnosti príjemné uvoľnenie a záverečnú bodku.

Veronika Homolová Tóthová je novinárka, režisérka a spisovateľka. Vyše desať rokov sa venuje zachytávaniu príbehov ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické prenasledovanie. Na konte má viac ako sedemdesiat reportáží a 15 – dielny cyklus dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní. Svoje režisérske schopnosti predstavila v celovečerných dokumentoch Atentát na Heydricha – príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, Nehodní žitia?, Heydrich a 74 žien a Naša Líza. Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 – 2012 niekoľko novinárskych ocenení. Je autorkou dvoch knižných bestsellerov – Mama milovala Gabčíka a Mengeleho dievča, za ktorú získala ocenenie Platinová kniha a cenu Literárneho fondu.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Anit

Prečítajte si všetky články od: Anita Bóla Kováčová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter