report – Beseda s Ľubom Olachom

V pondelok 26. septembra 2022 sa konali dve besedy s básnikom, prozaikom, publicistom a redaktorom Ľubom Olachom. Prvá z besied bola určená pre študentov Gymnázia v Nových Zámkoch. Tí sa dozvedeli podnetné informácie o štyroch významných osobnostiach našich dejín, ktorým sa venuje autor vo svojej literárnej tvorbe. Jeho biografické romány Guvernér Imrich Karvaš; Juriga – kňaz, buditeľ, politik, Osuský – Zabudnutý diplomat a Vavro Šrobár (Osudové prevraty 1918 – 1944 – 1948) hovoria nielen o ich živote, ale aj o ich vplyve a význame pre celú slovenskú spoločnosť. Okrem iného, si študenti vypočuli, ako sa V. Šrobár stal prvým splnomocneným ministrom pre správu Slovenska v 1. ČSR, ako I. Karvaš prekabátil nacistov a stal sa hrdinom SNP, ako stál Š. Osuský pri zrode a podpísaní Trianonskej dohody 4. júna 1920, ako F. Juriga 19. októbra 1918 rečnil slovensky, maďarsky i latinsky na Uhorskom sneme.

Literárne soiré v popoludňajších hodinách prilákalo do spoločenskej sály nemálo milovníkov poézie. So spisovateľom viedol besedu jeho syn Ľubomír. Súčasťou podujatia bol aj prednes recitátorov Literárneho klubu GENERÁCIE, ktorí recitovali autorove bohémske básne o víne, ženách, kaviarňach, veľkomestách… Hosťa doprevádzal Spevácky zbor novozámockých seniorov JDS.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková