Odporúčania od knihovníčok – literatúra pre dospelých čitateľov

Knihovníčka Katina odporúča
Rozhovory s osobnosťami literatúry 60.rokov

Jeden z najvýznamnejších literárnych časopisov, The Paris Review, publikuje už od päťdesiatych rokov rozsiahle a precízne spracované rozhovory s poprednými spisovateľmi a autorkami. Knižné vydanie ponúka rozhovory s autormi predstavujúcich postupne každú z dekád. V druhej časti s názvom 60. roky poskytlo rozhovor trinásť autorov. Dozviete sa, ako vznikal kultový Kerouacov román Na ceste, prečo sa Céline na sklonku života stránil ľudí, alebo čo si myslela Simone de Beauvoir o láske. Rozhovory viedli rôzni žurnalisti a okrem spomínaných poskytli rozhovor títo autori: Saul Bellow, Jorge Luis Borges, W. S. Burroughs, Jean Cocteau, Aldous Huxley, Henry Miller, Vladimír Nabokov, Boris Pasternak, Ezra Pound či Isaac Bashevis Singer. Titul nájdete na oddelení beletrie.

Knihovníčka Katina odporúča
Rozhovory s osobnosťami literatúry 70.rokov

Jeden z najvýznamnejších literárnych časopisov, The Paris Review, publikuje už od päťdesiatych rokov rozsiahle a precízne spracované rozhovory s poprednými spisovateľmi a autorkami. Knižné vydanie ponúka rozhovory s autormi predstavujúcich postupne každú z dekád. V tretej časti s názvom 70. roky poskytlo rozhovor desať autorov. Dozviete sa o tom, ako ovplyvnil tvorbu Anne Sexton jej terapeut, čo znamenal vzťah medzi poéziou a politikou pre Pabla Nerudu alebo kde čerpal námet pre svoju knihu Kurt Vonnegut. Rozhovory viedli rôzni žurnalisti a okrem spomínaných autorov boli medzi spovedanými aj Anthony Burgess, Joan Didion, Joseph Heller, Christopher Isherwood, Bernard Malamud, Joyce Carol Oates a Gore Vidal. Publikáciu nájdete na oddelení beletrie.

Knihovníčka Alča odporúča
John Wyndham – Deň Trifidov

Najslávnejší katastrofický sci-fi román 20. storočia s dystopickými prvkami z anglického prostredia Deň Trifidov pojednáva o dvojmetrových mäsožravých rastlinách trifidoch, ktoré jedného dňa ovládnu ľudstvo. Hlavný hrdina románu Bill Masen je práve po operácii očí, keď svet zasiahne ďalšia katastrofická udalosť – zelený meteorický roj, po ktorom skoro celé ľudstvo oslepne. Bezpečnosť a zdanlivé istoty konzumnej spoločnosti sa z jedného dňa na druhý rozplynú do nenávratna a Bill je spolu s ďalšími vidiacimi i nevidiacimi nútený nanovo stavať základy ľudstva.

Strhujúci dej je popretkávaný úvahami o dôležitosti morálnych hodnôt, všeobecných vedomostiach a zručnostiach, postavení žien v spoločnosti či stavoch osamelosti v rozvrátenom svete, od ktorých vedie len malý krôčik k šialenstvu. Pre milovníkov sci-fi povinná čitateľská jazda.

Knihovníčka Slávka odporúča
Elena Ferrante – Za okrajmi (O pôžitku z čítania a písania)

V štyroch esejach ponúka autorka pohľad na vlastnú tvorbu, na začiatky písania a celkového formovania autorskej osobnosti. Každá esej ponúka síce podobnú tematiku, no zároveň sa posúva aj po jednotlivých stupienkoch vývoja tvorby, čiže mení svoj vnútorný charakter. Čitateľ má možnosť nahliadnuť novým spôsobom nielen na literárne diela, ale i na samotnú osobu a jej formovanie. Autorka však nepíše len o sebe, v esejach spomína ďalšie významné literárne osobnosti, ktoré prispeli k jej tvorbe. Rozoberá dielo Emily Dickinsonovej, Gertrude Steinovej, Ingeborg Bachmannovej, ale i mnohých ďalších. Neobchádza ani dielo Danteho. Nazerá na mužské a ženské prvky v literatúre, analyzuje ich a hodnotí. Hľadá prieniky, ale i vlastnú cestu, na ktorej by sa mužské a ženské z nej vedelo spojiť.

Titul Za okrajmi je vydarený literárny počin, ktorý si určite nájde svojich čitateľov nielen medzi fanúšikmi Eleny Ferrante, ale aj medzi tými, ktorých všeobecne zaujíma cesta písania a tvorby.

„Nepamätám sa, že by som si niekedy ako dievča pomyslela, že ma obýva cudzí hlas. Nie, takého znepokojene som nikdy nezažila. No pokiaľ išlo o písanie, situácia bola zložitejšia. Veľa som čítala a všetko, čo sa mi páčilo, takmer nikdy nenapísali ženy. Zdalo sa mi, že zo stránok znie hlas mužov a ten hlas vo mne zaberal miesto, všetkými spôsobmi som sa ho snažila napodobňovať“ (s. 21).

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková