Knihovníčka Slávka odporúča:

1.
Nicolas Barreau – Ľúbostné listy z Montmartre

Hlavný protagonista Julien sa nedokáže vyrovnať so smrťou svojej milovanej ženy Hélène. Odišla príliš skoro a nechala po sebe zúboženého muža s malým chlapčekom. Celé okolie sa snaží dohovoriť Julienovi, ale jeho srdce mu nedovoľuje posunúť sa v živote ďalej. Stojí pred ním ešte jedna úloha – sľub, ktorý dal Hélène. Musí jej písať listy, ktoré ho majú podľa nej opätovne vrátiť do života. Julien tieto listy začne písať, keď mu zrazu začnú miznúť z tajného miesta a namiesto nich sa tam objavujú predmety, ktoré majú pre neho symbolický význam. Kto ich tam však vkladá a berie jeho listy? Je to jeho susedka? Kamenárka z cintorína? Vydavateľ, ktorý ho potrebuje naštartovať pri písaní knihy? Dobrý priateľ, ktorý nechce, aby sa z neho stala troska? Nejaká vdova, ktorej sa zapáčil? Pred Julienom stojí výzva, ktorá mu môže vniesť do života novú nádej a lásku.

Smrť ako ústrednú tému titulu za mňa Nicolas Barreau zvládol spracovať bravúrne. A pritom to nie je len ťažká literatúra, ale skrýva v sebe aj romantické momenty, ktoré sa poberajú popri dejovej linke najprv nenápadne, až napokon vygradujú v samotnom uvedomení si možnosti straty. Romantická linka vám ponúka oddychovejšiu časť knihy. Veľké prekvapenia sa síce neudejú, no celé to vplýva na čitateľa príjemným dojmom. Láska dodáva nádej nielen Julienovi, ale aj samotnému recipientovi. Netreba sa v tomto prípade báť témy smrti. Tá je správne vybalansovaná s príjemnými staťami, ktoré vás prevedú francúzskymi uličkami. Nechýbajú ani akcenty kultúry a literatúry.

2.
Lukáš Cabala – Satori v Trenčíne

Ako by vyzeral Trenčín s mrakodrapmi či čínskou štvrťou, ktorá vám ponúka halušky na niekoľko spôsobov? Lukáš Cabala vo svojom diele Satori v Trenčíne ponúka pohľad do obyčajne neobyčajného Trenčína, do vnútra svojho alter ega (Vincenta) a pocitov samoty, ktoré umocňuje ozrutnosť prostredia. Ide o krátky román v ktorom sa snúbi literatúra s prežívaním každodenného života s prvkami magického realizmu. Čitateľovi sa z toho môže až „zakrútiť hlava“, no len v tom pozitívnom zmysle. Text je totiž napísaný zaujímavo, podnetne, odkrývajúc viacero tém.

3.
Bram Stoker: Dracula
-prerozprával Chaz Brenchley
-ilustrovala Vanessa Lubach

Horor Dracula je klasika, ktorá má i v dnešných dňoch veľa nadšených čitateľov. Slúži ako inšpirácia pre mnohých autorov hororových príbehov, ale i pre filmový a seriálový svet. Tenké vydanie tohto diela je určené pre mladšie ročníky, ktorým je po textovej stránke titul prispôsobený. I napriek tomu odporúčame rodičom, aby oni rozhodli o tom, či dovolia svojmu dieťaťu začítať sa do i tak temného príbehu. Určitú časť si dovolil Chaz Brenchley prerozprávať odlišne, ako by ste sa dočítali v origináli. Nekazí to však celkový dojem. Čitateľ zažíva dobrodružstvo, prechádza rôznymi temnými opismi prostredia a nechýbajú ani hrôzostrašné boje s upírmi.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter