Podvečer s Andersenom sa v knižnici niesol v duchu rozprávky Snehová kráľovná

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár – Érsekújvár zorganizovala v piatok 22. marca pre druhákov zo ZŠ Devínska podujatie s názvom Podvečer s Andersenom. Literárne a tvorivé aktivity, ktoré knižnica pre deti pripravila, sa niesli v duchu 180. výročia vydania rozprávky H. Ch. Andersena Snehová kráľovná.

V úvode podujatia si deti vypočuli rozprávku Snehová kráľovná, ktorá pojednáva o statočnom dievčati Gerde, ktoré sa vydá na strastiplnú cestu, aby zachránilo svojho najlepšieho priateľa Kaya. Po rozprávke nasledovali tvorivé dielne, v ktorých si deti vyrábali farebné štvorlístky z papiera, ktoré symbolizovali víťazstvo dobra nad zlom. Svoje vedomosti o našej knižnici si žiaci preverili v zábavnom kvíze. Na záver deti hádali názvy Andersenových rozprávok na základe indícií.

Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktorého cieľom je podpora čítania detí. Toto podujatie prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky v Uherskom Hradišti v roku 2000. Za 24 rokov sa z lokálneho podujatia stalo medzinárodné, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Nemecku a ďalších štátoch Európy či dokonca v USA a Turecku. Noc s Andersenom sa koná vždy najbližší piatok pred výročím narodenia H. Ch. Andersena. Na jeho počesť sa stal deň jeho narodenín (2. 4.) Medzinárodným dňom detskej knihy.