Tlačová správa – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch ponúkne v rámci Týždňa slovenských knižníc pestrú paletu podujatí

NOVÉ ZÁMKY 27.2.2023 – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch pripravila pre svojich návštevníkov počas tohtoročného Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa koná od 6. do 12.marca, pestrú paletu podujatí. Pre škôlkarov je pripravené podujatie Mám básničku na jazýčku, pre stredoškolákov beseda s obľúbenou autorkou pre mladých čitateľov, pre žiakov prvého stupňa slávnostné otvorenie výstavy známeho ilustrátora  Miroslava Regitka a pre žiakov druhého stupňa prednáška o hoaxoch a dezinformáciách. Týždeň slovenských knižníc je celoslovenské podujatie, ktoré každoročne vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc. 24. ročník tohto podujatia sa tento rok koná pod spoločným mottom – KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – Knižnice, záruka kvalitných informácií. Počas celého týždňa si budú môcť dospelí čitatelia 18+ uplatniť zvýhodnené zápisné do knižnice za symbolické jedno euro na 12 mesiacov.

Týždeň slovenských knižnícotvorí v pondelok 6.marca o 9.00 hod prehliadka v prednese poézie a prózy detí predškolského veku s názvom Mám básničku na jazýčku. Na podujatí vystúpia deti z materských škôl na území mesta, ktoré pred odbornou porotou zarecitujú krátku poéziu a prózu. Knižnica na toto obľúbené podujatie nadviaže po dvoch rokoch pandemických opatrení.

Pre študentov z novozámockého gymnázia je v stredu 8. marca o 10.00 hod pripravená beseda s Viktóriou Dominovou, obľúbenou autorkou pre mladých i dospelých čitateľov. Autorka, ktorá má na konte už osem kníh a začala písať v mladom veku, študentom predstaví svoje tituly S úctou, Priateľ, To najhoršie v nás, Zoznam prianí, Trpká príchuť klamstva a trilógiu Nepriatelia Urdisu. Zároveň porozpráva o svojej horúcej novinke s názvom Mamina lož, ktorá vyjde 22.marca. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

V stredu 8.marca o 15.30 hod sa bude konať v priestoroch rodinnej knižnice obľúbené podujatie pre rodiny s deťmi s názvom Rozprávková streda s vílou Knihomilou. Pre deti sú i tentokrát pripravené rozprávky, ktoré im prečíta knihovníčka Silvia, zábavné kvízy a omaľovánky. Podujatie je určené pre deti od 6 rokov.

Spoločenská sála knižnice bude vo štvrtok 9.marca o 9.00 hod patriť známemu slovenskému výtvarníkovi a ilustrátorovi Miroslavovi Regitkovi, ktorý otvorí svoju výstavu s názvom Očko v komikse. Žiaci si budú môcť prezrieť pestré ilustrácie z knihy Gabriely Futovej Očko Špehúň a porozprávať sa s ilustrátorom o jeho tvorbe. Miroslav Regitko je ilustrátorom mnohých kníh, školských učebníc a dlhoročným ilustrátorom časopisu Fifík. Návštevníci knižnice si budú môcť pozrieť výstavu každý pracovný deň od 8:00 až do 16:00 hod až do 31.marca. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Vo štvrtok 9. marca o 14.00 hod sa bude konať v knižnici stretnutie členiek literárneho klubu Puella, ktoré budú rozoberať knihomoľskú tematiku v knihách. Témou stretnutia bude aj reflexia súčasných knižných influencerov, booktokov a bookstagramov. Novinkou klubu je novozaložený účet na sociálnej sieti TikTok, ktorý je možné nájsť pod menom @klubpuella. Literárny klub pre mladých Puellabol založený v roku 2019 a stretávajú sa v ňom žiačky druhého stupňa ZŠ a študentky stredných škôl a diskutujú o literatúre, píšu a prezentujú vlastné literárne diela. V súčasnosti členky klubu pracujú na putovnej poviedke Marko & Mary – stratení v ilúzii, ktorá bude uverejnená v časopise Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch s názvom Za bránami knižnice.

Týždeň slovenských knižníc zakončí v piatok 10. marca interaktívna prednáška pre dve skupiny ôsmakov zo ZŠ Hradnej s názvom Ako spoznať hoaxy a dezinformácie v médiách. Žiaci vďaka prednáške spoznajú manipuláciu a jej podoby v médiách a naučia sa rozpoznávať hoaxy a dezinformácie. Prednášky z mediálnej výchovy pre žiakov základných a študentov stredných škôl sú novinkou knižnice tento školský rok.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. V rámci nadobecnej funkcie plní úlohy metodického centra pre verejné knižnice v okrese Nové Zámky.  Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 138 tisíc kníh a periodík. Knižnica má vyše 3200 čitateľov, z toho vyše 2000 detí a ročne vypožičia vyše 220 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2500 nových titulov.