Tlačová správa – Blíži sa uzávierka súťaže JURÍK očami MLADÝCH

NOVÉ ZÁMKY 30.5.2023 – V pondelok 19. júna je uzávierka 1. ročníka celoslovenskej autorskej súťaže s názvom JURÍK očami MLADÝCH. Súťaž je určená pre mladých ľudí od 15 do 25 rokov, ktorí budú tvoriť originálnu poviedku na ľubovoľnú tému. Cieľom súťaže je povzbudiť mladých ľudí v tvorbe literárnych diel podľa vzoru majstrovského pera významného spisovateľa, novinára, politológa a novozámockého rodáka Ľuboša Juríka. Súťaž podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Súťaž je určená pre mladých ľudí, ktorí budú súťažiť vo dvoch vekových kategóriách 15 – 18 rokov a 19 – 25 rokov.  Súťažné poviedky bude hodnotiť odborná komisia v zložení – spisovateľ a novinár Ľubo Olach, prekladateľka, vysokoškolská pedagogička Jitka Rožňová a stredoškolská pedagogička, kurátorka výstav Beáta Nociarová. Poviedky je potrebné doručiť elektronicky do pondelka 19. júna na e-mailovú adresu bibliografia@abkniznica.sk. Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční v piatok 29. septembra 2023 v spoločenskej sále knižnice. Víťazné práce budú zverejnené v e-zborníku na webovej stránke knižnice.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. V rámci nadobecnej funkcie plní úlohy metodického centra pre verejné knižnice v okrese Nové Zámky.  Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 138 tisíc kníh a periodík. Knižnica má vyše 3200 čitateľov, z toho vyše 2000 detí a ročne vypožičia vyše 220 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2500 nových titulov.