Bezplatná donáška do domu a veľký výber audiokníh pre nevidiacich a slabozrakých čitateľov

NOVÉ ZÁMKY 14.10.2022 – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch ponúka v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči pre nevidiacich a slabozrakých čitateľov veľký výber zvukových kníh s bezplatnou donáškou do domu. Túto službu môžu využiť nevidiaci, slabozrakí čitatelia a držitelia preukazu ZŤP, ktorí z objektívnych dôvodov nie sú schopní čítať literárne dielo.

„S cieľom skvalitniť život zrakovo znevýhodneným čitateľom spolupracuje Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči už vyše 24 rokov. Zvukové knihy sú nahovorené slovenskými umelcami na CD nosiči, ktorý si záujemcovia následne doma prehrajú na CD prehrávači.  Audioknihy sú obmieňané každý štvrťrok, naši čitatelia si preto môžu pravidelne vypočuť novú slovenskú a zahraničnú beletriu,“ povedala riaditeľka knižnice Ing. Helena Bohátová, PhD.

V knižnici je momentálne v ponuke vyše 90 zvukových kníh. K dispozícii sú monografie, biografie, cestopisy, literatúra faktu, detektívky, sci-fi, horory, klasická literatúra, ženské romány či knihy na tému kresťanstvo a spoločnosť. Čitatelia si môžu vypočuť v preklade aj anglickú, francúzsku, dánsku, taliansku beletriu a mnohé ďalšie. Zo slovenských autoriek píšucich pre ženy je v ponuke Táňa Keleová-Vasilková, Baja Dolce, Michaela Zamari, milovníci krimi románov si môžu vypočuť príbehy od Robina Cooka, Františka Kozmona,  pre fanúšikov sci-fi je k dispozícii majster hororu a napätia Stephen King. Za vypočutie určite stojí monografia Jána Štrassera Zuzana Kronerová: optimistka z presvedčenia. V ponuke sú aj populárno-náučné publikácie, napr.: Záblesk geniality: nestarnúce lekcie kreativity od Nikolu Teslu od autora Johna F. Wasika.

Podmienkou využitia bezplatnej donášky zvykových kníh do domu je vyplnenie registračného formulára pri prvej donáške. Donášku je možné objednať si aj na telefónnom čísle knižnice alebo e-mailom. Donáška prebieha vždy v prvý pondelok v mesiaci v čase medzi deviatou a jednou hodinou popoludní.  Dodanie kníh do domu nie je podmienkou užívania zvukových kníh.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 142 tisíc kníh. Knižnica má v priemere 3000 čitateľov, z toho vyše 1200 detí a ročne vypožičia vyše 148 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2000 nových titulov.