Rozhovor s pedagogičkou Beátou Nociarovou

PaedDr. Beáta Nociarová je stredoškolská pedagogička pôsobiaca na Gymnáziu v Nových Zámkoch. Okrem slovenského jazyka a literatúry vyučuje výtvarnú výchovu, umenie a kultúru, na ktorých vedie svojich študentov k pozitívnemu vzťahu k umeniu. Na týchto hodinách vznikli aj originálne práce, ktoré si návštevníci knižnice majú možnosť v septembri pozrieť na výstave. Ako sama hovorí, cieľom tejto výstavy je prezentovať mnohorakosť gymnaziálneho spektra a ponúknuť možnosť nazrieť hlbšie do schopností a mimovyučovacieho rozmeru svojich študentov.

Ako vznikol nápad zrealizovať na pôde knižnice výstavu výtvarných prác študentov Gymnázia v Nových Zámkoch?

Nápad zrealizovať výstavu dozrieval v mojej mysli už veľmi dlho. Hlavne od čias, keď som propagovala známych aj neznámych výtvarníkov, spomedzi nich i našich bývalých študentov, ako bol napr. Marek Kajan. Keďže úplne náhodou som sa dostala aj k prácam študentov, ktorí výtvarne tvoria vo svojom voľnom čase alebo ich výtvarné umenie nejakým spôsobom zaujíma, ostala som užasnutá, akých máme tvorivých a šikovných študentov. A to nemyslím len vo sfére výtvarného umenia, ale aj slovesného, teda literatúry, hudobného, čoho dôkazom bola i táto vernisáž. Mojím cieľom teda bolo prezentovať umeleckú tvorbu našich gymnazistov, lebo      viac-menej sa o nich traduje, že sú zameraní len na vzdelávací aspekt, ktorý síce zohráva veľkú úlohu a dôležitosť. Dôkazom toho je i táto výstava a mnohé ďalšie aktivity, akcie a podujatia, ktoré usporadúvame spolu aj s Knižnicou Antona Bernoláka, za čo som vedeniu a zamestnancom knižnice veľmi vďačná.

 Aké práce majú možnosť vidieť návštevníci na tejto výstave?   

90% prác, ktoré sú tu vystavené, sú dielami našich aktuálnych študentov – od prímy až po oktávu. Pár exponátov je tu aj takých, ktoré som dostala od bývalých študentov do daru. Ja si výtvarné práce a diela mojich študentov odkladám, a preto som sa rozhodla ponúknuť širokej verejnosti nazrieť do duše mojich študentov.

Aké výtvarné techniky je možné vidieť na výstave?

Výstava ponúka viac ako sto výtvarných prác našich študentov. Návštevníkov očaria kresby, olejomaľba, kolorovaná kresba, akvarel, rôzne grafické techniky, sieťotlač, linoryt, grafity a mnohé iné.

Plánujete aj do budúcna zrealizovať takúto výstavu?

Mojím snom bolo postupne prezentovať tvorbu našich šikovných študentov, ako napr. divadelníka, režiséra, scenáristu a herca Mareka Luptáka. Viem si ho predstaviť odprezentovať na pôde knižnice takým spôsobom, že by nám odohral úryvok z jeho divadelného predstavenia, sálu by zdobili plagáty z jeho rôznych projektov a  inscenácií.  Šikovných študentov, či už na poli umeleckom, športovom, vedeckom máme veľa a ja verím, že ak mi zdravie bude priať, podarí sa mi odprezentovať ich nadanie širokej verejnosti. Tých mien je strašne veľa…

Svojich študentov sa snažíte viesť k pozitívnemu vzťahu k umeniu. Čo pre vás osobne znamená umenie?

Celý môj život sa točí okolo estetična. Aj keď som slovenčinárka, vždy som mala vrúcny vzťah k všetkým trom druhom umenia. Lebo to prepojenie je tam vždy tak silné a citeľné, že tá syntéza zmyslovosti v akomkoľvek druhu umenia ovplyvňuje celý môj život. Ako vždy hovorím, ten, kto má blízky vzťah k umeniu a ak má to šťastie, že ho aj vytvára, je citlivý, empatický a vo svojej podstate dobrý človek, pretože to umenie dokáže precítiť.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter