Rozhovor s cestovateľom Ladislavom Barákom

Ladislav Barák je cestovateľ, bloger, najnovšie turistický sprievodca. Svoju vášeň k cestovaniu objavil ešte na vysokej škole. O svojich zážitkoch a cestách pútavo píše na blogu, čím si získal veľa priaznivcov. Ladislav Barák je dôkazom, že ak človek miluje, čo robí, dokáže svoju záľubu premeniť na prácu snov.

Pán Barák, ste cestovateľ, bloger, najnovšie turistický sprievodca. Na vašom blogu som sa dočítala, že ste začali cestovať v roku 2015. Skúste nám priblížiť, ako ste sa k cestovaniu dostali?

Prvú reálnu skúsenosť s cestovaním som mal v roku 2015, keď som absolvoval stáž cez program Erasmus na Malte. Tu som si aj s manželkou uvedomil, že cestovanie je to, čo nás napĺňa a určite by sme sa chceli vydať na ďalšie cesty.

Ktoré krajiny ste dodnes navštívili? Ktoré z nich sú vaše srdcovky?

Je ich niečo cez 50, a keďže som milovník prírody, tak určite je to Island, kde sa každoročne rád vraciam. Tento rok ma dostalo Mongolsko, kvôli svojej prírode a úplnej samote, kde človek môže úplne vypnúť a zrelaxovať. A taktiež mám veľmi rád krajiny strednej Ameriky – Guatemala, Kostarika, Mexiko, kde sa taktiež každoročne vraciam.

V roku 2016 ste si založili cestovateľský blog s názvom Pobaľ sa ideme (s podtitulom cestovateľský blog o nezámožnom cestovaní), na ktorom zdieľate svoje cestovateľské zážitky, tipy a odporúčania. V roku 2017 ste urobili z blogu OZ, v rámci ktorého organizujete cestovateľské výpravy a cestovateľské prednášky. Povedzte nám o tom viac.

V roku 2016 sme začali aktívnejšie cestovať a povedali sme si, že by bolo dobré tieto zážitky niekde spisovať, tak sme sa rozhodli založiť si blog Pobaľ sa ideme. V roku 2017 sa nám tam nazbieral celkom slušný počet fanúšikov, tak sme si povedali, že blog preklopíme na občianske združenie, cez ktoré si budeme financovať naše cesty. Momentálne financujeme rôzne projekty mladých cestovateľov.

V roku 2019 ste sa rozhodli dať v práci výpoveď a naplno ste sa rozhodli venovať cestovaniu. Rozhodli ste sa prebicyklovať celý Americký svetadiel, čo vám malo trvať cca 3 roky. Ako ste sa na túto cestu pripravovali a ako dopadla?

Áno, malo nám to trvať cca 3 roky, avšak kvôli covidu nám to trvalo iba 1 rok. Čo sa týka príprav, tak hlavne to bolo základné rozplánovanie cesty, očkovania, odhlásenia sa zo všetkých úradov na Slovensku a najdôležitejšia vec bola fyzická príprava na túto cestu, kedy sme za necelý rok museli nabrať kondičku, a teda sme trénovali skoro každý deň.

Na ktorých miestach v Amerike sa vám najviac páčilo?

Páčilo sa nám hlavne v Mexiku, v ktorom sme precestovali až 16 štátov. Bolo to úžasné hlavne kvôli ľudom, ktorí tu boli veľmi milí a so všetkým sa nám snažili pomôcť. Taktiež sme si veľmi zamilovali USA a Guatemalu, a to hlavne kvôli prírodným krásam.

Ako pokračoval váš život po príchode na Slovensko? Kam smerovali vaše kroky ďalej?

Počas covidu sme sa museli vrátiť na Slovensko a odišli sme do mesta Levice, kde sme opäť začali pracovať v našich pôvodných odboroch. Ja ako environmentálny inžinier a manželka ako stavebná rozpočtárka.

V súčasnosti pracujete v jednej cestovnej kancelárii, kde sa venujete príprave zájazdov a sprevádzaniu turistov na zájazdoch. Ktoré krajiny máte na starosti?

Hlavne krajiny strednej Ameriky: Guatemala, Mexiko, Panama, Kostarika. Ďalej moju srdcovkou je Island, nejaké ďalšie európske destinácie a Mongolsko.

Aká najbizarnejšia vec sa vám stala počas zájazdov?

Sú to rôzne situácie, avšak po toľkých precestovaných kilometroch človeka rozhodí máločo a na všetko sa pozerá s chladnou hlavou. Takže skôr sú to už také bežné situácie.

Koľko trvá vyskladať zájazd a otestovať ho?

Vyskladanie samotného zájazdu nie je nič komplikované. Ťažšia časť je až keď človek už ide priamo do krajiny a niektoré veci nejdú tak, ako si ich naplánoval. Najťažší je teda prvý zájazd, kedy človek nastavuje všetky veci a všetko vybavuje. Potom sú ďalšie návštevy podstatne jednoduchšie a zájazd sa už iba šperkuje k dokonalosti.

Čo by ste odporučili cestovateľom – začiatočníkom, ktorí si chcú naplánovať zaujímavú dovolenku bez cestovnej kancelárie?

Určite nečakať na ten správny čas, lebo ten nebude nikdy. Stačí sa iba pobaliť a vyraziť. Ale všetky podstatné tipy, na čo nezabudnúť a aby si cestovanie užili, nájdu na našom blogu. Konkrétne v tomto článku: www.pobalsaideme.sk/co-je-potrebne-vybavit-pred-dlhodobym-cestovanim/.

Aké sú vaše plány do budúcna a kde sa vidíte o 10 rokov?

Ja veľmi budúcnosť neplánujem, skôr si užívam prítomný okamih. Avšak určite by som rád zotrval v cestovaní a precestoval čo najviac krajín, a následne ich všetky poukazoval našim klientom.

Ďakujeme za rozhovor.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter