Rozhovor s bylinkárkou Miriam Latečkovou

Jesenné a zimné obdobie je náročnejšie na naše fyzické a psychické zdravie. Počas týchto mesiacov má človek menej pohybu, slnka, prijíma jednotvárnejšiu stravu a je náchylnejší podľahnúť chorobám. O tom, ako si chrániť svoju imunitu v jesennom a zimnom období, a aké potraviny a bylinky by nemali chýbať na našom stole, nám porozprávala fytoterapeutka a odborníčka na čínsku medicínu Miriam Latečková.

Pani Latečková, ako by si mali ľudia podľa vás chrániť svoju imunitu v jesennom a zimnom období?

Imunita sa buduje samozrejme celoročne. Obdobie jesene a zimy je iba časom, kedy sa viac ukáže, do akej miery sa staráme o svoje zdravie a telo. Vplyvom zmien počasia, jednotvárnejšej stravy a tým, že máme prirodzene menej pohybu a slnka sme náchylnejší na choroby. V čase choroby sa liečime, v čase zdravia zase pracujeme na svojej imunite, na tom, aby sme chorobu zvládli ľahšie, rýchlejšie, alebo sa jej úplne vyhli. Existuje zopár zásad, ktoré ak budeme dodržiavať, určite zvládneme jesenné a studené zimné obdobie v zdraví. Je to dostatočný spánok, kedy dochádza k výraznej regenerácii organizmu. Dôležitá je vyvážená pestrá strava, jemné otužovanie, pohyb primeraný našim možnostiam a veku – pokojne to môžu byť iba denné prechádzky. V neposlednom rade už aj podľa výskumov na našu imunitu vplýva stav našej psychickej pohody – sem patrí zvládanie stresu, ale aj zdravé vzťahy s našim okolím.

Je podľa vás potrebné zmeniť jedálniček v jesennom a zimnom období?

Jednoznačne. Stačí pozorovať prírodu a sledovať, čo v nej rastie. Je prirodzené, že v lete je veľa ovocia, šalátov, uhoriek, rajčín, melónov – všetko je to ovocie a zelenina, ktoré sú osviežujúce, ba až ochladzujúce náš organizmus. Máme vďaka nim dostatok vody, vitamínov, živín, vlákniny. S chladnejšími dňami prechádzame skôr na varené jedlá, už nás ani nezasýti, ani nezahreje melón. V jedálničku volíme skôr jesenné ovocie – hrušky a jablká, dozrievajú dyne, hokaido, vyberáme cesnak, cibuľu, čiernu reďkovku, spracovávame kyslú kapustu a fermentovanú zeleninu, ktoré sú teraz zdrojom vitamínov. Jedlá sú ťažšie a teplejšie, nastupujú denne hustejšie polievky, teplé kaše, prívarky. Chlad jednoducho vyvažujeme tým, čo vtedy príroda ponúka. Uberáme prirodzene z pohybu, držíme sa v teple. To platí aj pre stravu.

Ktoré bylinky a potraviny nechýbajú v jesennom a zimnom období na vašom stole?

Za mňa rozhodne bobuľoviny plné vitamínov, najmä vitamínu C. Patria tam rozhodne šípky, ktoré tak ľahko asi nič neprekoná. Suším si ich do zásoby na čajík a vyrábam šípkový likér. Nezabúdajme ani na rakytník, ktorému sa u nás tiež výborne darí. Vyrábam z neho aj rakytníkové maslo a pár bobuliek rakytníka si vždy pridávam v tomto období do rannej kaše. Zberám poslednú šalviu, ktorá sa v zime bude hodiť na boľavé hrdlo. Tento rok sa darilo aj židovskej čerešni, tzv. physalis – je plný vitamínov a dozrieva práve v období novembra – je to skvelý zdroj čerstvého ovocia, ktorého je už pomenej. Z potravín siaham viac po prehrievajúcich koreninách ako je škorica, čierne korenie, badyán, muškátový oriešok.

Aký je podľa vás recept na zdravý a spokojný život?

Veľmi jednoduchý a každému z nás dostupný a dokonca je zadarmo: dobre sa vyspať, každý deň sa prejsť, s láskou si navariť a s láskou sa najesť, robiť to, čo milujeme a milovať to, čo robíme, ľúbiť seba aj ľudí okolo seba.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autorky si môžete v knižnici vypožičať tituly: Bylinky z babičkinej záhrady,

Herbár lisovaných liečivých bylín.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter