Rozhovor s autorkou Bajou Dolce

Slovenská autorka Baja Dolce priniesla na slovenský knižný trh svieži vánok v podobe dark romance série Habibi a Candy. Debutovala v roku 2018 romantickou trilógiou Placebo a o dva roky neskôr vydala viacgeneračný román Horkosladké esencie. V spolupráci s ďalšou úspešnou slovenskou autorkou Michaelou Zamari vytvorila jedinečný príbeh plný lásky a hlbokých myšlienok s názvom Nasleduj ma. Je taktiež spoluautorkou projektu štafetového románu Azaelov pád, v ktorom čitatelia dali piatim autorkám rôzne indície, na základe ktorých vystavali vášnivý a napínavý príbeh.

Baja sa riadi jediným pravidlom: „Kniha bez hlbšej myšlienky je ako človek bez duše.“

Tvoja séria Habibi patrí do subžánru darkromance. Ako by si ho charakterizovala? Čo ťa na ňom zároveň najväčšmi fascinuje, resp. prečo si sa rozhodla načrieť do týchto literárnych vôd?

Je to žáner zameraný na temnotu a temnú romancu, ako vlastne vypovedá aj sám názov.

V tomto žánri sa toleruje všetko, čo je inak na akomsi pokraji spoločnosti, a preto sa zvykne ohraničiť vekovým odporúčaním od 18 rokov vyššie. Mňa na darkromance fascinuje tá otvorenosť, občas zvrátenosť, kam sa až niektoré situácie dokážu vyhrotiť. Aké zlé to môže byť. Autorovi sa v tomto žánri otvára obrovský priestor bez morálnych obmedzení. Často tu vídať temné témy ako podsvetie, mafia, sekty, zneužívanie – či už fyzické alebo psychické, rôzne milostné praktiky, erotické či rôzne explicitné a vulgárne scény. Tento žáner rozhodne nie je pre každého a aj my autori, čo sa mu venujeme, takéto temné témy neospravedlňujeme, teda nemali by sme. V tomto prípade by malo byť zlo pomenované svojím pravým menom, žiadne obaľovanie do falošnej pozlátky.

Ku ktorému svojmu literárnemu hrdinovi máš najbližší vzťah?

Toto je taká ťažká otázka, keďže ja si vždy vytvorím silné puto s každou postavou a zbožňujem ich, aj keď sú často omylní a nedokonalí. Najviac by som si ale asi rozumela s Lindou z Horkosladkých esencií a s Cassie z Habibiho. Spolu by sme založili čitateľsko-spisovateľský klub a „preklábosili“ by sme hodiny o knihách. 🙂

Ak by si mala možnosť jedného dňa odísť na rande so svojím obľúbeným spisovateľom, kto by to bol? Ako by si s ním daný deň strávila?

A viete, že ja už som si toto splnila a plním? Na také rande občas chodím a je to úžasné. Medzi mojich najobľúbenejších spisovateľov patria najmä naše slovenské, talentované autorky – Michaela Zamari, Ivica Ďuricová, Kristína Ježovičová, Viki Dominová, Michala Ries a je ich ďaleko viac. Sú to inšpiratívne a úžasné ženy, s ktorými síce čas plynie strašne rýchlo, no zato kvalitne a vždy ma takéto rande naplní veľkou dávkou pozitívnej energie.

Veľmi sa mi páči, že sa na konci knižiek Habibi i Candy nachádza zoznam piesní, ktoré ťa inšpirovali a zároveň čitateľom dotvárajú atmosféru príbehu. Čo počúvaš práve v tomto období najradšej a aký je tvoj najobľúbenejší interpret?

Podľa mňa hudba k písaniu patrí a neviem si bez nej predstaviť proces tvorby. Je inšpirujúca a dokáže ma naladiť na hocijakú scénu z mojej knihy tak, že sa mi niekedy zdá, akoby mi tá scéna ožila pred očami. Verím, že to tak majú aj čitatelia pri čítaní, preto do kníh vždy pridávam playlisty. Možno na to nevyzerám, no v hudbe som chameleón. Najviac zbožňujem skupinu Queen a speváčku Lady Gaga, ale vypočujem si aj hip hop alebo poriadny rock. V hudbe sa žánrovo neobmedzujem. Veď aj taká Diridonda alebo Načo pôjdem domov majú svoje čaro. 🙂

Kým je Baja Dolce, keď nie je autorkou?

Som Baja matka, som manželka, som snílek, akosi viem, že mám starú dušu a rada si dávam životné ciele, ktoré sa mi zatiaľ darí plniť – našťastie. Som pracant, som poctivec, som večne učiaca sa osoba, lebo stále mám pocit, že viem málo. Mám rada chvíle s rodinou a blízkymi, mám rada dobré jedlo, prechádzky, výlety, jar a leto, zbožňujem rozmanité vône a získavanie nových zážitkov.

Aké sú tvoje literárne plány na tento rok?

Tento rok mi má vyjsť romantická komédia zo slovenského prostredia, ktorú už píšem a veľmi pri nej oddychujem. Túžim po tom, aby sa tento príbeh stal oddychom aj pre čitateľov. Po dopísaní sa zase plánujem naplno ponoriť do napísania poslednej časti darkromance série Habibi. Finále Monroe by malo vyjsť v roku 2024 a už teraz sa obávam aj teším na to, čo o príbehu povedia čitatelia.

Ďakujeme za rozhovor.

Alenka