Workshop pre pedagógov a knihovníkov priniesol kreatívne metódy práce s detským čitateľom

V piatok 20. septembra zorganizovala Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár v spolupráci s neziskovou organizáciou OSMIJANKO vzdelávací workshop pre pedagógov a knihovníkov s názvom Ako nestratiť detského čitateľa. Na workshope vystúpili odborníčky na podporu čítania detí PhDr. Ľudmila Hrdináková, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave a Mgr. Eliška Sadíleková z neziskovej organizácie Osmijanko, ktoré prítomným predstavili kreatívne a hravé spôsoby práce s detským čitateľom.

Prvá časť workshopu bola zameraná na význam metafor a symbolov, ako dôležitých súčastí nielen detskej literatúry. Na prednáške s názvom Symboly, metafory a detskí čitatelia Ľudmila Hrdináková ukázala, že sú dôležitým prvkom obrazotvorby a rozvoja predstavivosti a zároveň kľúčom k správnej interpretácii nielen umeleckého diela, ale aj vhodným prostriedkom, ako zaujať detského čitateľa a udržať jeho pozornosť. Súčasťou prednášky boli praktické príklady, ako využívať prácu s metaforami a symbolmi. O tom, že literatúra je odpradávna popretkávaná metaforami a symbolmi demonštrovala na ľudovej rozprávke O Popoluške.

V druhej časti programu predstavila Eliška Sadíleková tému s názvom Predstavivosť – kľúčová kompetencia pre čítanie aj život. Súčasťou prednášky boli aj konkrétne tipy na hry a úlohy na rozvoj detskej predstavivosti. Na príklade knihy Smelý Zajko od Jozefa Cígera Hronského predstavila proces tvorby myšlienkových máp, ako pomôcok pre lepšie pochopenie textu, ako aj vyjadrenia vlastných pocitov z prečítaného. Zároveň poukázala na dôležitosť spájania práce s textom s rôznymi pohybovými, výtvarnými, rytmickými či dramatickými prvkami pre lepšiu udržateľnosť vnímania detského čitateľa. Poukázala aj na význam pocitov a emócií pri interpretácii literárnych diel.

Ľudmila Hrdináková pôsobí ako pedagogička a vedecká pracovníčka na Katedre knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa psychológii čítania, metodike práce s detskými čitateľmi, čitateľskému, informačnému a mediálnemu správaniu. Zameriava sa aj na priamu prácu s detským čitateľom prostredníctvom čítačiek, dielní, aktivít a podujatí. Poskytuje poradenstvo v oblasti čítania detí a v programoch zameraných na praktický rozvoj čitateľských schopností detí v predškolských zariadeniach.

Eliška Sadíleková je členkou správnej rady neziskovej organizácie OSMIJANKO. V základných školách zoznamuje deti s kvalitnou detskou literatúrou prostredníctvom dramatizácie, inscenovaného čítania a tvorivej dramatiky. Zároveň pracuje ako lektorka vzdelávacích projektov pre recitátorov a pedagógov, je členkou odborných porôt všetkých stupňov súťaží v umeleckom prednese.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter