
V pondelok 1. decembra sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár konalo slávnostné vyhodnotenie štvrtého ročníka regionálnej súťaže S knihou do neznáma. Súťaž vyhlásilo OZ Knižnica pre všetkých v spolupráci s Knižnicou Antona Bernoláka v Nových Zámkoch v septembri tohto roka. Súťaž bola určená pre žiakov 2. – 5. ročníka základných škôl a špeciálne triedy bez ohľadu na ročník v okrese Nové Zámky. Porota ocenila tri najlepšie triedy a dve triedy získali cenu za kreativitu. Aj v tomto ročníku prebiehalo online hlasovanie na facebookovej stránke knižnice. Cenu čitateľov knižnice získala trieda, ktorá dostala najväčší počet hlasov. Slávnostné vyhodnotenie bolo vyvrcholením niekoľkomesačnej usilovnej práce detí a pedagógov zapojených do súťaže. Súťaž finančne podporilo mesto Nové Zámky.
„Vo štvrtom ročníku súťaže sme vymysleli pre žiakov také úlohy, vďaka ktorým mali možnosť sa na chvíľu vcítiť do života mačiek, stať sa architektmi, dokumentaristami, modelármi, ilustrátormi alebo návrhármi. Cieľom súťaže S knihou do neznáma bolo motivovať žiakov k tomu, aby si prečítali hodnotnú knihu, prehĺbili spoluprácu so spolužiakmi a aby si otestovali svoje schopnosti pri vypracovaní individuálnej literárnej úlohy,“ povedala predsedníčka OZ Knižnica pre všetkých Gizela Kovačicová.
V rámci súťaže žiaci pracovali s jednou vybranou knihou z pracovného zošita, ktorý pre nich zostavili knihovníčky. Na výber mali diela Puf a Muf od Nataši Tánskej, Pipi Dlhá Pančucha od Astrid Lindgrenovej, Klára a Mátohy od Petry Džerengovej a poviedku Skriňa plná rukávov z knihy Skladací dáždnik a dáždnikový skladateľ od Daniela Heviera. Každá kniha mala jednu kreatívnu spoločnú úlohu a jednu literárnu individuálnu úlohu. Spoločná úloha mala nasmerovať žiakov k spolupráci a trpezlivosti, individuálna literárna úloha sa zameriavala na jedinečné chápanie textu a vypracovanie otázok. Porota ocenila práce, ktoré vynikali originalitou, kreativitou a technickým prevedením.
Do súťaže sa prihlásilo 18 tried, súťažné práce odovzdalo 15 žiackych kolektívov z Nových Zámkov a okolia. Prvé miesto získal 3. ročník zo ZŠ s MŠ Dubník, druhé miesto získala 5. C zo ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch a tretie miesto získala 4. A zo ZŠ Hradná v Nových Zámkoch. Cenu za kreativitu si odniesli žiaci 9. B zo Spojenej katolíckej školy v Nových Zámkoch a 4. C zo ZŠ Hradná v Nových Zámkoch. Špeciálnu cenu porota udelila žiakom 5. A zo ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch, za ich návrhy na praktické a štýlové školské uniformy. Cenu čitateľov knižnice s najväčším počtom hlasov získala 4. C zo ZŠ Hradná v Nových Zámkoch.
Víťazná trieda získala vecné ceny, bezplatný celoročný zápis do knižnice a možnosť stráviť originálny deň plný zábavy v Knižnici Antona Bernoláka.
Slávnostného udeľovania cien sa zúčastnila aj spisovateľka a knihovníčka Petra Džerengová, ktorá s deťmi strávila príjemné dopoludnie plné zábavy a smiechu.
Výstava súťažných prác žiakov zapojených do súťaže je verejnosti sprístupnená v spoločenskej sále knižnice každý pracovný deň v čase od 9.00 h do 16.00 h až do 31. decembra.






































