V októbri ponúka knižnica výstavu očarujúcich akvarelov Stely Kytkovej

V pondelok 7. októbra sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekujvár konalo slávnostné otvorenie výstavy Stely Kytkovej s názvom Pohľady a nálady. Súčasťou vernisáže bol prednes regionálneho autora Václava Strejčeka a hudobné vystúpenie Dávida a Tatiany Kytkových. Podujatie finančne podporilo mesto Nové Zámky.

Výstava Stely Kytkovej ponúka návštevníkom viac ako 40 očarujúcich akvarelových malieb, ktoré poskytujú pohľady na slovenskú krajinu a jej krásy. Akvarel patrí medzi najnáročnejšie maliarske techniky, keďže si vyžaduje veľa trpezlivosti, precíznosti a cviku. Obrazy vytvorené akvarelovou technikou sú živé, jasné, jemné, s dávkou romantiky, o čom svedčia aj vystavené diela. Súčasťou výstavy sú aj obrazy venované Novým Zámkom a ich pamiatkam. Návštevníkom ponúkajú príjemný umelecký zážitok aj obrazy miest, prírody a koní – ako symbolov živej krajiny a jej sily. Vystavené obrazy odrážajú paletu rôznych farieb. Od čiernobielej evokujúcej pocit tajomna, bledých odtieňov zachytávajúcich krásy zimnej atmosféry, až po pestrofarebné jarné a jesenné scenérie.

Stela Kytková je rodáčkou zo Šale, no žije a pracuje v Nových Zámkoch ako operačná sestra a sestra v urologickej ambulancii. Výtvarný prejav ju fascinoval už od detstva, no autorskej tvorbe sa začala venovať až v dospelosti. Svoju umeleckú tvorbu začínala rôznymi hobby technikami, paverpol technikou, až sa nakoniec pred piatimi rokmi začala venovať aj akvarelovej maľbe. Absolvovala štúdium akvarelovej maľby u medzinárodne uznávaného akvarelistu Lászlóa Pomothyho. Zúčastňuje sa na stretnutiach so svetoznámymi maliarmi, z ktorých čerpá nové poznatky a inšpiráciu. Svoje diela prezentovala na autorských výstavách v Štúrove a v Regionálnom osvetovom stredisku v Nových Zámkoch. V rokoch 2022 a 2024 vystavovala v Taliansku na medzinárodnej výstave Fabrio in Acquarello. Jej diela boli niekoľkokrát ocenené na regionálnej úrovni v celoslovenskej výtvarnej súťaži Výtvarné spektrum. „Maľba akvarelom ma napĺňa, dodáva mi veľa síl do každodenného života, pomáha prekonávať ťažkosti a prináša radosť z každého, aj malého úspechu,“ prezradila o svojej tvorbe Stela Kytková.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 9.00 h do 16.00 h až do 29. októbra 2024.