Sonety Williama Shakespeara v podaní novozámockých recitátorov

Dňa 27. mája 2024 sa účastníci literárneho podujatia venovaného tvorbe Williama Shakespeara, anglického svetovo uznávaného dramatického velikána, preniesli do 16. storočia, v ktorom autor žil a tvoril. V Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch zneli jeho sonety v podaní Václava Strejčeka, režiséra podujatia, Martina Ferusa, recitátora. V anglickom jazyku a potom v slovenskom sonet číslo 18 predniesol Rudolf Habrda, bývalý učiteľ anglického jazyka. Mária Feldinszká prečítala úryvok z knihy Vladimíra Hulpacha – Príbehy zo Shakespeara: Veselé panie windsorské. Programom sprevádzal a životopis Shakespeara predstavil Jozef Palacka.

Druhá časť večera patrila poetickému pásmu pripravenému z básnickej zbierky Kamienky od Brigity Lehoťanovej v podaní recitátorov z Literárneho klubu GENERÁCIE. Spisovateľ Marián M. Bančej o nej napísal: „V Brigite Lehoťanovej prichádza na slovenskú poetickú scénu jasne vyhranený tvorca a svojou civilne-magickou poetikou ju rozhodne osvieži.“

V tretej časti programu recitátori predniesli básne od svojich obľúbených autorov: Milana Rúfusa, Miroslava Váleka, Janky Bernáthovej Lehotskej. Zazneli aj básne od regionálnych autorov: Petra Farkaša Žišku a Květy Halásovej.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou mesta Nové Zámky.

Mária Feldinszká, OBaR KAB NZ

Slávka